Dallime mes rishikimeve të "Greqia e lashtë"

171 bytes removed ,  7 vjet më parë
v
Revert to revision 1323330 dated 2013-04-04 15:46:33 by Addbot using popups
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.109.233 (diskutimet) në versionin e fundit nga 92.53.9.46.)
v (Revert to revision 1323330 dated 2013-04-04 15:46:33 by Addbot using popups)
'''Greqia e Lashtë''' është qytetërimi që i përket asaj periudhe të historisë greke që zgjat nga Periudha Arkaike e shekullit të 8-të deri në atë të 6-të para Krishtit dhe deri në vitin 146 para Krishtit pas pushtimit nga Roma pas Betejës së Korintit. Në qendër të kësaj periudhe është Greqia Klasike, që lulëzoi gjatë shekujve të pestë dhe të katërt para Krishtit, fillimisht nën sundimin e suksesshëm athinian pas kërcënimit ushtarak prej pushtimeve Perse. Mosha e Artë Athinase mbaron me disfatën nën duart e Spartës në Luftën e Peloponezit në vitin 404 para Krishtit.
 
Kultura greke klasike pati një ndikim të fuqishëm në [[Perandorinë Romake]], që mbajti një variant të saj në shumë pjesë të rajonit mesdhetar dhe Evropë, arsyeja e së cilës Greqia Klasike konsiderohet si kultura themelore që mundësoi themelimin e qytetërimit perëndimor.Eshte fakt se greket e sotëm nuk janë ata greket e lashtë sepse ata ishin nga fisi shqiptarë ARVANITAS
 
== Kronologjia ==
Go to fück who see Kronologjia go fück BlTCHES
 
[[Kategoria:Greqia e lashtë]]
 
{{Link FA|bs}}