Ndryshimi mes inspektimeve të "Gregor Mendeli"

867 bytes removed ,  5 vjet më parë
Faqja u zëvendësua me 'BAD BOYS IN TOWN Kategoria:Biologji Kategoria:Lindje 1822 Kategoria:Vdekje 1884'
v (Bot: Migrating 78 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q37970 (translate me))
(Faqja u zëvendësua me 'BAD BOYS IN TOWN Kategoria:Biologji Kategoria:Lindje 1822 Kategoria:Vdekje 1884')
BAD BOYS IN TOWN
[[Skeda:Gregor Mendel Monk.jpg|thumb|right|Gregor Mendeli]]
'''Gregor Mendel''' ishte biolog dhe një prift austriak. Më 1856 filloi duke punuar me kryqëzimin disa bizeleve qe i kishte mbjellur ne kopshtin e manastirit. Ai i përmblodhi këto eksperimente ne tre ligje, qe sot njihen me emrin Ligjet e Mendelit. Babai i shkencës, siç quhet ndryshe Mendeli (Johann Gragor Mendel) lindi në Heizendorf më 22 korrik 1822. Babai ishte një veteran lufte, ndërsa e ëma ishte e bija e një kopshtari. Familja e Mendelit jetonte duke punuar një ngaster toke. Fëmijrinë e tij Mendeli e kaloi në varfëri. Nga familja e tij ai arriti te marre njohuri te mira mbi mbjelljen e frutave, gjë qe e lidhi atë edhe me profesore qe e edukuan Mendelin ne drejtimin shkencor. Me 1843 Mendel futet ne manastirin agustian Konigskloster afër Bërnos. Ne manastir ai mbajti edhe emrin Gregor.
 
[[Kategoria:Biologji]]
Anonymous user