Ndryshimi mes inspektimeve të "Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2015/16"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Largim publiciteti. Mos i rikthe pa diskutuar më parë arsyen.)
[[Skeda:Elhaida Dani.jpg|130px|thumb|Elhaida Dani]]
 
... [[Elhaida Dani]] ka dalë e para në renditjen e këngëve më të klikuara në Eurovision 2015 duke mposhtur të gjithë konkurrentët e këtij edicioni me 1 milionë e gjysmë klikime ?
... [[shqipja]] do të jetë e pranishme në website Youtube ndër 15 gjuhët e reja sipas mbështetjes së Google ?
 
... [[shqipja]] do të jetë e pranishme në website Youtube ndër 1576 gjuhët e reja sipas mbështetjes së Google ?
 
... një aventurier çek me emrin Vit Jedlicka pretendon se ka zgjidhur çështjen e kufirit mes Serbisë dhe Kroacisë dhe ka krijuar "shtetin" e ri Republikën e Liberlend – it një vend i pavarur që shtrihet në perëndim të Danubit dhe ligjërisht është "tokë e askujt" ?
 
... në vitin 2015 Naypyidaw u bë kryeqyteti i ri i Birmanise duke zëvendësuar paraardhësin e tij të mëparshëm Yangon dhe është kryeqyteti më i boshatisur në botë ?
 
... në prag të [[14 shkurt]]it një letër që këngëtari Johnny Cash i dërgonte të shoqes June me rastin e 65- vjetorit të lindjes është votuar si letra e dashurisë më e bukur në botë ?
 
... shkencëtarët kinez së fundi kanë publikuar një studim të ri, të bërë në kafshë, që ka treguar efektin e dobishëm të boronicës në fibrozën e mëlçisë ?
 
... një intervistë e Syrja beut i ati i Eqrem bej Vlorës botuar në gazetën e Bukureshtit Universul të datës 25 nëntor 1912 vetëm tri ditë para se [[Ismail Qemali]] Vlora të shpallte pavarësinë e Shqipërisë pohon se ka qenë një figurë me ndikim tek qarqet politike evropiane dhe e përdori këtë ndikim në të mirë të vendit ?