Dallime mes rishikimeve të "Agjencia Hapësinore Evropiane"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 70 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q42262 (translate me))
No edit summary
[[Skeda:Esahqdp.jpg|parapamje|300px|Kryeqendra e Agjencisë Hapësinore Evropiane në Paris.]]
'''Agjencia Evropiane Hapësinore''' - AHE, ([[gjuha angleze|ang.]] ''European Space Agency'', ESA) është një organizatë [[Ndërqeveritarizmi|ndërqeveritare]] [[Evropa|evropiane]] kushtuar kërkimit të [[Hapësira|hapësirës]]. Ajo u themelua në vitin [[1974]] me qëllim përmirësimin e bashkërenditjes së veprimtarive të fluturimeve<!--udhëtimeve--> hapësinore, dhe ka në gjirin e saj 1722 shtete anëtare evropiane. Kryeqendra e saj gjendet në [[Parisi|Paris]]. AHE ka një personel prej rreth 1900 vetash me një buxhet vjetor afro 2.9 miliardë euro në vitin [[2007]].
 
[[Porti hapësinor]]<!--Dikush mund te thote kozmodromi, por "Kozmos" do te thote "Bote", dhe jo si disa mendojne "gjithesi", per kete është "simpan", dhe "drom" - rruge! "Rruga e botes" s´ka kuptim per hapesiren!--> i AHE-së gjendet në [[Qendra Hapësinore e Guajanës|Qendrën Hapësinore të Guajanës]] në [[Kuru]], [[Guajana franceze]], një bazë e ngritur nga [[Franca]]. Baza është pranë [[ekuatori]]t nga ku mund të përdoren më lehtë orbita të rëndësishme tregtare (kursimtare). Gjatë viteve [[1990]] AHE zuri një vend kryesor në lëshimet tregëtare hapësinore dhe në vitet e fundit e ka çimentuar veten si një faktor të rëndësishëm në kërkimin hapësinor.
Anonymous user