Dallime mes rishikimeve të "Virusi"

1 byte removed ,  7 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 46.99.124.142 (diskutimet) në versionin e fundit nga Mr. Pseudo.
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (U kthyen ndryshimet e 46.99.124.142 (diskutimet) në versionin e fundit nga Mr. Pseudo.)
'''Viruset''' janë parazitë brendaqelizorë të detyruar të cilët nuk kanë informacion gjenetik që të mund të kontrollojë (kodifikojë për) aparatin e nevojshëm për gjenerimin e energjisë metabolike (ATPaza) ose për [[Sinteza e proteinave|sintezën e proteinave]] dhe janë absolutisht të varur nga qeliza pritëse për kryerjen e këtyre funksioneve.
 
Bëhet fjalë për thërrwmijathërrmija të prodhuara nga montimi i komponentëve të paraformuar: nuk rriten dhe nuk ndahen (organizma të tjerë rrisin trupin e vet apo komponentët e vet dhe pastaj replikohen me anë të ndarjes).
Viruset mund të infektojnë [[Kafshët|kafshë]], [[Bimët|bimë]] dhe [[Bakteret|baktere]]. Viruset që infektojnë baktere quhen [[Bakteriofagët|bakteriofagë]] (baktere ngrënës), edhe pse në realitet nuk bëjnë gjë tjetër veçse shkatërrojnë qelizat bakterore që infektojnë.