Ndryshimi mes inspektimeve të "Luçano Pavaroti"

v
Robot: Automated text replacement (-per +për )
v (Robot: Automated text replacement (-per +për ))
 
Ne fillim Pavaroti donte te behej mesues dhe mesoi dy vjet nxenesit ne ''Scuola delle Magistrale''.
Ne vitin [[1956]] Pavaroti ka studiuar me tenorin Arrigo Pola dhe perpër nje kohe te shkurter me M° Ettore Campogalliani ne [[Mantova]].
 
Pavaroti kendoi perpër here te pare ne boten e [[opera]]s me [[29 prill]] [[1961]], ne [[roli]]n e Rodolfos ne ''[[La Bohème]]'', ne [[teatri]]n e operas te [[Reggio Emilia]]s.
 
[[Debutimi]] ne [[USA]] nuk vonoi te mberrinte dhe keshtu ne [[Shkurti|shkurt]] te vitit [[1965]], ne [[Miami]] ([[Majemi]]) kendoi se bashku me [[soprano]]n [[Joan Sutherland]] (Xhoen Sadhërlend), në operan ''[[Lucia di Lammermoor]]''.
12.976

edits