Dallime mes rishikimeve të "Jáva"

206 bytes added ,  14 vjet më parë
v
Ndryshimet e 81.211.241.219 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga Ko.S.ystem.OV@.
v (Ndryshimet e 81.211.241.219 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga Ko.S.ystem.OV@.)
 
== Dialekti gegë ==
Dallon nga gazetat tjera për shkak se botohet në dialektin [[Gegë|gegë]]. Në shumë numra të kësaj gazete ka artikuj, analiza dhe letra rreth gjuhës shqipe. Botuesi dhe kryeredaktori i gazetës Java, [[Migjen Kelmendi]], shumë herë ka marrë pjesë në debate publike rreth gjuhës shqipe dhe ka kërkuar rishikim të standardit të gjuhës së sotme shqipe të vitit [[1972]] ku nën trysninë politike u vendos që gjuha standarde shqipe kryesisht të bazohej në dialektin [[Toskë|toskë]], dialekt që flitet në jug të Shqipërisë, dialektin e [[Enver Hoxha| Enver Hoxhës]].
 
== Identiteti kosovar ==