Dallime mes rishikimeve të "Memaliaj"

390 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
{{Qytet në Shqipëri
| EMRI = Memaliaj
| EMRIIPASHQUAJTUR = Memaliajt
| SHTETI = [[Shqipëria]]
| RRETHI = [[Rrethi i Tepelenës]]
| KODI_POSTAR = 6301
| PREFIKSI = 885
| KRYETARI = [[Lulëzim Meçi]]
| PARTIA = [[Partia Socialiste e Shqipërisë|PS]]
| VENDASIT = Memaljotë
}}
 
== Historia ==
Memaliaj e filloi jetën dhe veprimtarin e tij në 1947-48, me gjurmimet dhe kërkimet gjeologjike, e cila do binte një vit më vonë krijimin e një kantieri të madh dhe më pas do merrte formën e një qyteti puntorësh të zhurmëshëm dhe shum nevralgjik në jetën e atdheut të sapo dalë nga lufta e dytë botërore. Shumë shpejtë Memaliaj do zhvillohej e do ecte me furinë e Vjosës e cila lagë tre anë të këtij qyteti, me ujin e saj të pastër dhe të bollshëm.
188

edits