Ndryshimi mes inspektimeve të "Gëzim Myshketa"

No change in size ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Gëzim Myshketa''' është këngëtar lirik shqiptar i nivelit Bariton dhe konsiderohet një nga talentet më interesant të brezit të tij në panoramën operistike ndërkombëtare . Ka lindur në [[Durrës]], (Shqipëri) me [[7 Korrik]] [[1982]] në një familje fisnike , të shquar për tradita kulturore e qytetare. I ati Refik Myshketa ( baterist në orkestrina me të vëllezërit ), i ushqen që në vogëli pasionin për kengën, kurse xhaxhai Skënder Myshketa ( pianist ) i mëson "canzonettat" e para italiane. Mer mësimet e para të kantos nën drejtimin e petagoges Suzana Frashëri për ti vijuar më pas studimet jashtë atdheut. Kështu diplomohet shkëlqyeshëm në Konservatorin Arrigo Boito Parma (Itali) nën drejtimin e tenorit Giuliano Ciannella dhe bas-baritonit Lelio Capilupi si edhe specializohet me petagogen e Teatrit "La Scala" ( Milano ) Luciana Serra si edhe këngëtarët lirik me famë Leo Nucci dhe Michele Pertusi .
'''Gëzim Myshketa''' është këngëtar Lirik Shqiptar i nivelit BARITON dhe konsiderohet një nga talentet më interesant të brezit të tij në panoramën operistike ndërkombëtare .
Ka lindur në [[Durrës]], (Shqipëri) me [[7 Korrik]] [[1982]] në një familje fisnike , të shquar për tradita kulturore e qytetare. I ati Refik Myshketa ( baterist në orkestrina me të vëllezërit ), i ushqen që në vogëli pasionin për kengën, kurse xhaxhai Skënder Myshketa ( pianist ) i mëson "canzonettat" e para italiane. Mer mësimet e para të kantos nën drejtimin e petagoges Suzana Frashëri për ti vijuar më pas studimet jashtë atdheut.
Kështu diplomohet shkëlqyeshëm në Konservatorin Arrigo Boito Parma (Itali) nën drejtimin e tenorit Giuliano Ciannella dhe bas-baritonit Lelio Capilupi si edhe specializohet me petagogen e Teatrit "La Scala" ( Milano ) Luciana Serra si edhe këngëtarët lirik me famë Leo Nucci dhe Michele Pertusi .
Në moshën 22 vjeçare mbërrin debutimi i parë në skenë me rolin e protagonistit në Operan " Le Nozze di Figaro" nën dirigjimin e Maestro Antonello Allemandi . Në vitin 2006 , është fitues i Konkursit Ndërkombëtar të kantos As.Li.Co dhe debuton në rolet e Leporello dhe Don Giovanni në një turne në Itali dhe në "Opera Massy - Paris Sud " duke nisur kështu një karrierë brilante që do ta shohë si protagonist në skena prestigjoze.