Dallime mes rishikimeve të "Jeta"

66 bytes added ,  7 vjet më parë
U kthye versioni 1530381 i bërë nga 37.26.82.162 (diskutimet)
(U kthye versioni 1530381 i bërë nga 37.26.82.162 (diskutimet))
'''Jeta''' është një emërtim i shumanshëm që mund të lidhet ateme qeecuritë ne([[Procesi|proceset]]) vendosimvazhduese te jetojme[[Gjallesa|gjallesat]] .jetajanë duhetpjesë jetuarndërmjet sido[[Pllenimi|pllenimit]] teose jene[[Mitoza|mitozës]] rrethanatdhe .mesazhi jeto sikur do te vdisje neser meso sikur do te rroje gjithmone[[Vdekja|vdekjes]].
 
Si jetë përcaktohet një qenie [[Metafizika|metafizike]], të dhënë atëherë kur vetitë e një gjallese janë të vëzhgueshme, siç janë [[vetërregullimi]], [[riprodhimi]], dhe tek format më të ndërlikuara edhe ndjekja e qëllimit. Nuk ka ndonjë përcaktim të përgjithshëm të emërtimit.
== Përcaktimi tradicional ==
Qeniet e gjalla karakterizohen nga cikli vijues: [[Lindja (biologji)|lindja]], [[rritja]], [[riprodhimi]], dhe [[vdekja]]
 
== Prejardhja e jetës ==
 
== Shiko edhe ==
* [[Biologjia]]
* [[Jeta jashtëtokësore]], [[Jashtëtokësorët]]