Ndryshimi mes inspektimeve të "Pogradeci"

40 bytes removed ,  5 vjet më parë
U kthye versioni 1530489 i bërë nga 217.73.137.31 (diskutimet)
(U kthye versioni 1530489 i bërë nga 217.73.137.31 (diskutimet))
Plazhi e Pogradecit ndodhet brenda në qytet përgjatë shetitores "1 Maji". Është një plazh më rërë, ujë të pastër dhe mundësi për argetim. Në Pogradec ka edhe disa plazhe të tjerë private e publike, me rërë e guralece të vegjël. Jashtë qytetit janë plazhet me ujë të kristaltë të Linit dhe Tushëmishtit.
 
Pogradeci ka një muze të pasur me deshmi antikiteti dhe të kohës së luftës, ka kishën e vjetër ortodokse, që quhet [[Kisha e Shën Mërisë (Pogradec)|kisha e Shën Mërisë]] dhe ndodhet në lagjen e vjetër të Pogradecit, si dhe një kishë të re, më arkitekturë shumë të vecante të quajtur Ringjallja. Qyteti gjithashtu ka dy [[Xhamixhami. Njera ndodhet në qendër të qytetit [[Xhamia Ebu Beker]] dhe tjetra në lagjen e quajtur Goricë [[Xhamia Bilal]].
 
Katër kilometër në lindje të Pogradecit ndodhet pika turistike të [[Driloni]]t