Dallime mes rishikimeve të "Ujku"

16 bytes removed ,  6 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 79.106.109.231 (diskutimet) në versionin e fundit nga Syum90.
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.109.231 (diskutimet) në versionin e fundit nga Syum90.)
Ë{{për përmirësim}}
{{Taxobox
| name = Ujku kok kar
| status_ref =<ref name="iucn">{{IUCN2006|assessors=Mech & Boitani|year=2004|id=3746|title=Canis lupus|downloaded=[[2006-05-05]]}} Database entry includes justification for why this species is of least concern.</ref>
| image = Canis lupus.jpg
| binomial_authority = [[Carl Linnaeus|Linnaeus]], 1758
}}
'''Ujk kok kariUjku''' (''Canis lupus'' L.) është kafsha më e madhe e llojit të qenve në Evropë, në Azi dhe në Amerikën Veriore. Si çdo përfaqësues i kësaj familjeje, ujku nxiton dhe mban vrapin për një kohë të gjatë. Shqisat e të dëgjuarit dhe të nuhaturit i ka shumë më të zhvilluara se shqisën e të pamurit. Ujku jetën e tij e gjallëron përbrenda familjes apo ndonjë grupi të llojit të vet të përbërë nga 10 deri 15 anëtarë. Shkon së bashku në grup në gjueti. Thëniet e trashëguara për ujkun si bishë e rrezikshme, gjakpirëse apo dinake i zmadhojnë aftësitë dhe vetit reale të tij. Ujku gjithnjë përpiqet t'i shmanget ballafaqimit me njeriun, për jetën e të cilit ai zakonisht nuk paraqet ndonjë rrezik. Gjatë gjuetisë është i durueshëm dhe gjuan edhe tufa të kafshëve si dhenë e [[Dhia shtëpiake|dhi shtëpiake]] që janë zakonisht nën përkujdesen e qenve. Ka ndodhur që ujqit të kenë sulmuar strehimore të arinjve, dhe raste të kanibalizmit në mesin e ujqërve. Mirëpo ushqimi i tyre, sidomos në verë, përbëhet kryesisht nga kafshë të vogla dhe shpezë, dhe fruta të ndryshme. Në të kaluarën e largët trojet e ujqve shtriheshin në një hapësirë të gjerë të planetit, nga Evro-Azia deri në [[India|Indi]] dhe Japoni, dhe nga Amerika Veriore deri në Meksika. Ujqit gjallëronin në tunda, në stepa, në zona pyjore, dhe rrëzë shkretëtirave. Por edhe Evropa, në historinë e saj ishte e mbushur plotë ujq. Sot, në Evropë kanë mbetur vetëm mbeturina të trojeve të ujqve në malet e Spanjës, e Italisë vendet skandinave si dhe tek ne në Ballkan. Paraqitja më e shpeshtë e ujqve në Evropë ndodh në pjesët lindore të saj, posaçërisht në Karpate. Ujqit gjatë dimrit tërhiqen edhe në vende larg trojeve të zakonshme të tyre. Sipas studimeve më të reja ujku është paraardhësi i gjitha racave të qenve shtëpiak, me një fjalë ujkun shtëpiak, ujkun e zbutur ne e quajmë qen.kur shikon nje ujk duhet te ikesh me vrap sepse kur ai te shikon te shqyen ne vend kurse kur je gjitare e vret dhe nuk largohesh sepse nuk e ke frike sepse je mesuar duke gjuajtur kafshe te ndryshme
 
== Referencat ==