Goja: Dallime mes rishikimesh

12 bytes added ,  8 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
Rreshti 1:
{{Cung|mjekësia}}
 
Mir se vini[[Skeda:Mouth.jpg|thumb|Zgavra e gojës tek njeriu]]
== Mir se vini ==
Mir se vini[[Skeda:Mouth.jpg|thumb|Zgavra [[e]] gojës tek njeriu]]
'''Goja''' është zgavra e hapur që tek kafshët shërben për të marrë [[ushqimi]]n dhe [[uji]]n kurse tek [[njeriu]] edhe për të folur.Ne zgavrën e gojës gjenden dhëmbët,gjuha,gjuhëza,ndërsa në gojën e njeriut edhe bajamet.Në gojë derdhet edhe pështyma qe vjen nga gjëndrat nënveshore, nëngjuhore dhe nënnofullore.
== Struktura e gojës ==
Anonymous user