Ndryshimi mes inspektimeve të "Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2015/18"

ska përmbledhje të redaktimeve
* ... kur u krijua miti për [[Argonautët]] nuk dihej se prej Danubit asnjë degë nuk çon në detin Adriatik kështu anija Argos pa vështirësi nga Istria hyri në Detin Ilir dhe nëpër lumin Eridan sot lumi Po deri te Rodana Rhona e sotme ?
 
* kozmonauti shqiptar [[Alan Shepard]] në misionin Apollo 14 në Janar-Shkurt 1971 e manovroi vetë anijen kozmike dhe renditet i pari që ka fluturuar në kozmos si Amerikan dhe i pesti që ka shkelur në Hënë ?
* ... në vitin 1928 në vendin që sot quhet "Dikatër" (D4) u shpua e dha naftë pusi i parë në Shqipëri e nga ky moment [[Kuçova]] u hodh në hartat gjeologjike të botës si vendburim nafte dhe më vonë edhe në hartat politike dhe ushtarake ?
 
* ... para se të bëhej perandor [[Justiniani]] ilir u arsimua në Konstandinopojë në lëndet e drejtësisë, teologjisë dhe historisë romake dhe ishte gjithashtu një arkitet mjaft i zoti mes të tjerave ka planifikuar ndërtimin e Shën Sofisë dhe sot mendohet si një prej personazheve më eruditë të shekullit VI ?
 
* ... në vitin 1928 në vendin që sot quhet "Dikatër" (D4) u shpua e dha naftë pusi i parë në Shqipëri e nga ky moment [[Kuçova]] u hodh në hartat gjeologjike të botës si vendburim nafte dhe më vonë edhe në hartat politike dhe ushtarake ?
 
* ... Futbollisti i Kombëtares shqiptare [[Besart Berisha]] është shpallur sulmuesi më i mirë i ligës australiane A-League kurse më 6 dhjetor të vitit 2006 regjistrohet në histori si shqiptari i parë që ka shënuar goal në UEFA Champions League ?
 
* ... [[Fiku]] udhëzohet të përdoret nga personat e dobësuar , anemikët dhe nga ata që e ndiejnë shumë të ftohtët sepse i jep organizmit forcë dhe nxehtësi ?
 
* ... bukuroshja pukjane Kristjana Marku modele e "Grace Model’s" e cila është fanse e zjarrtë e ekipit të qytetit të [[Pukë]]s Tërbunit është quajtur ndryshe nga tifo-grupi "Shqiponjat e Veriut" fatsjellëse e ekipit të Kategorisë së Parë ?
 
* ... [[Festivali Folklorik Kombëtar i Gjirokastrës]] themeluar më 1968 në edicionin e tij të dhjetë mbahet në datat 10 deri 16 maj tradicionalisht mbi Kalanë e Gjirokastrës ?