Dallime mes rishikimeve të "Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2015/18"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Info subjektive dhe jo enciklopedike.)
* kozmonauti shqiptar [[Alan Shepard]] në misionin Apollo 14 në Janar-Shkurt 1971 e manovroi vetë anijen kozmike dhe renditet i pari që ka fluturuar në kozmos si Amerikan dhe i pesti që ka shkelur në Hënë ?
 
* ... para se të bëhej perandor [[Justiniani]] ilir një prej personazheve më eruditë të shekullit VI u arsimua në Konstandinopojë në lëndet e drejtësisë, teologjisë dhe historisë romake dhe ishte gjithashtu një arkitetarkitekt mjaft i zoti mes tëi tjeravecili ka planifikuar dhe ndërtimin e Shën Sofisë dhe sot mendohet si një prej personazheve më eruditë të shekullit VISofias ?
 
* ... në vitin 1928 në vendin që sot quhet "Dikatër" (D4) u shpua e dha naftë pusi i parë në Shqipëri e nga ky moment [[Kuçova]] u hodh në hartat gjeologjike të botës si vendburim nafte dhe më vonë edhe në hartat politike dhe ushtarake ?