Dallime mes rishikimeve të "Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2015/18"

ska përmbledhje të redaktimeve
[[File:Lorenzo Costa 001.jpg|thumb|130px|Lorenzo Costa 001|Argonautët e Lorenzo Costa]]
 
* ... kur u krijua miti për [[Argonautët]] nuk dihej se prej Danubit asnjë degë nuk çon në detin Adriatik kështu anija Argos pa vështirësi nga Istria hyri në Detin Ilir dhevijoi lundrimin nëpër lumin Eridan sot lumi Po deri te Rodana Rhona e sotme ?
 
* kozmonauti shqiptar [[Alan Shepard]] në misionin Apollo 14 në Janar-Shkurt 1971 e manovroi vetë anijen kozmike dhe renditet i pari që ka fluturuar në kozmos si Amerikan dhe i pesti që ka shkelur në Hënë ?