Ndryshimi mes inspektimeve të "Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2015/18"

ska përmbledhje të redaktimeve
* ... në vitin 1928 në vendin që sot quhet "Dikatër" (D4) u shpua e dha naftë pusi i parë në Shqipëri e nga ky moment [[Kuçova]] u hodh në hartat gjeologjike të botës si vendburim nafte dhe më vonë edhe në hartat politike dhe ushtarake ?
 
* ... Futbollistifutbollisti i Kombëtares shqiptare [[Besart Berisha]] është shpallur sulmuesi më i mirë i ligës australiane A-League kurse më 6 dhjetor të vitit 2006 regjistrohet në historihistorikun e sportit si shqiptari i parë që ka shënuar goal në UEFA Champions League ?
 
* ... bukuroshja pukjane Kristjana Marku modele e "Grace Model’s" e cila është fanse e zjarrtë e ekipit të qytetit të [[Pukë]]s Tërbunit është quajtur ndryshevlersohet nga tifo-grupi "Shqiponjat e Veriut" si fatsjellëse e ekipit të Kategorisë së Parë ?
 
* ... [[Festivali Folklorik Kombëtar i Gjirokastrës]] themeluar më 1968 në edicionin e tij të dhjetë mbahet në datat 10 deri 16 maj tradicionalisht mbi Kalanë e Gjirokastrës ?