Dallime mes rishikimeve të "Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2015/18"

ska përmbledhje të redaktimeve
 
* kozmonauti shqiptar [[Alan Shepard]] në misionin Apollo 14 në Janar-Shkurt 1971 e manovroi vetë anijen kozmike dhe renditet i pari që ka fluturuar në kozmos si Amerikan dhe i pesti që ka shkelur në Hënë ?
 
 
* ... para se të bëhej perandor [[Justiniani]] ilir një prej personazheve më eruditë të shekullit VI u arsimua në Konstandinopojë në lëndet e drejtësisë, teologjisë dhe historisë romake dhe ishte gjithashtu një arkitekt mjaft i zoti i cili ka planifikuar dhe ndërtimin e Shën Sofias ?
 
 
* ... në vitin 1928 në vendin që sot quhet "Dikatër" (D4) u shpua e dha naftë pusi i parë në Shqipëri e nga ky moment [[Kuçova]] u hodh në hartat gjeologjike të botës si vendburim nafte dhe më vonë edhe në hartat politike dhe ushtarake ?
 
 
* ... sopranoja [[Ermonela Jaho]] ka kënduar në skenën e Teatrit Real në Madrid ?
 
 
* ... futbollisti i Kombëtares shqiptare [[Besart Berisha]] shpallur sulmuesi më i mirë i ligës australiane A-League më 6 dhjetor të vitit 2006 regjistrohet në historikun e sportit si shqiptari i parë që ka shënuar goal në UEFA Champions League ?
 
* ... bukuroshja pukjane Kristjana Marku modele e "Grace Model’s" e cila është fanse e zjarrtë e ekipit të qytetit të [[Pukë]]s Tërbunit është vlersohet nga tifo-grupi "Shqiponjat e Veriut" si fatsjellëse e ekipit të Kategorisë së Parë ?
 
* ... [[Festivali Folklorik Kombëtar i Gjirokastrës]] themeluar më 1968 në edicionin e tij të dhjetë mbahet në datat 10 deri 16 maj tradicionalisht mbi Kalanë e Gjirokastrës ?
 
 
* ... sopranoja [[Ermonela Jaho]] ka kënduar në skenën e Teatrit Real në Madrid ?
* ... bukuroshja pukjane Kristjana Marku modele e "Grace Model’s" e cila është fanse e zjarrtë e ekipit të qytetit të [[Pukë]]s Tërbunit është vlersohet nga tifo-grupi "Shqiponjat e Veriut" si fatsjellëse e ekipit të Kategorisë së Parë ?