Ndryshimi mes inspektimeve të "Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2015/18"

ska përmbledhje të redaktimeve
* ... kur u krijua miti për [[Argonautët]] kujtohej se prej Danubit asnjë degë nuk shpie në detin Adriatik por anija Argos pa vështirësi hyri nga Istria në Detin Ilir dhe vijoi lundrimin nëpër lumin Eridan sot lumi Po ?
 
* ... sopranoja [[Ermonela Jaho]] ka kënduar në skenën e Teatrit Real në Madrid ?
 
* kozmonauti shqiptar [[Alan Shepard]] në misionin Apollo 14 në Janar-Shkurt 1971 e manovroi vetë anijen kozmike dhe renditet i pari që ka fluturuar në kozmos si Amerikan dhe i pesti që ka shkelur në Hënë ?
 
 
* ... para se të bëhej perandor [[Justiniani]] ilir një prej personazheve më eruditë të shekullit VI u arsimua në Konstandinopojë në lëndet e drejtësisë, teologjisë dhe historisë romake dhe ishte gjithashtu një arkitekt mjaft i zoti i cili ka planifikuar dhe ndërtimin e Shën Sofias ?
 
 
* ... në vitin 1928 në vendin që sot quhet "Dikatër" (D4) u shpua e dha naftë pusi i parë në Shqipëri e nga ky moment [[Kuçova]] u hodh në hartat gjeologjike të botës si vendburim nafte dhe më vonë edhe në hartat politike dhe ushtarake ?
 
* kozmonauti shqiptar [[Alan Shepard]] në misionin Apollo 14 në Janar-Shkurt 1971 e manovroi vetë anijen kozmike dhe renditet i pari që ka fluturuar në kozmos si Amerikan dhe i pesti që ka shkelur në Hënë ?
 
* ... sopranoja [[Ermonela Jaho]] ka kënduar në skenën e Teatrit Real në Madrid ?
 
 
* ... futbollisti i Kombëtares shqiptare [[Besart Berisha]] shpallur sulmuesi më i mirë i ligës australiane A-League më 6 dhjetor të vitit 2006 regjistrohet në historikun e sportit si shqiptari i parë që ka shënuar goal në UEFA Champions League ?
 
 
* ... [[Festivali Folklorik Kombëtar i Gjirokastrës]] themeluar më 1968 në edicionin e tij të dhjetë mbahet në datat 10 deri 16 maj tradicionalisht mbi Kalanë e Gjirokastrës ?
 
 
* ... bukuroshja pukjane Kristjana Marku modele e "Grace Model’s" e cila është fanse e zjarrtë e ekipit të qytetit të [[Pukë]]s Tërbunit është vlersohet nga tifo-grupi "Shqiponjat e Veriut" si fatsjellëse e ekipit të Kategorisë së Parë ?