Dallime mes rishikimeve të "Drama"

2.056 bytes removed ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Pelegrini
{{ky artikull|Ky artikull meret me Dramën në artë për shprehje të ngjajshme shiko [[Drama (kthjellim)|këtu]]}}
'''Drama''', ose '''Dramaturgjia''', është fjalë nga [[gjuha greke]] ''dráma (δράμα)'' që do të thotë '''"veprim"''' e cila pos [[Epika|epikës]] dhe [[Lirika|lirikës]] është shtylla e tretë e letërsisë, veprat dramatike njihen edhe si drama. Drama është [[Teatri|teatër]] i shprehur me fjalë.
 
Une jam prej kohesh pelegrin
Drama është një nga gjinitë kryesore të letërsisë artistike.Tekstet e shkruara për teatër i quajmë dramë.Ashtu si përralla,tregimi,romani edhe drama ka një ngjarje kryesore.
udhetar ne vendin e shpreses se thyer
jam ndare pa dashur nga karvani im
mes shtigjeve nga vapa e shirat gryer.
 
Në kohërat e hershme mbizotëronte shkrimi i dramës në vargje por sot ajo shkruhet në prozë, pasi proza i ofron asaj më shumë mundësi shprehëse se sa poezia. Tematika e dramës është e afërt me atë të prozës(teme historike, temë shoqërore, temë erotike, temë filozofike etj.). Në varësi të tematikës kemi disa lloje dramash: dramë historike, dramë shoqërore etj. Konfliktet e dramës janë konflikte të zakonshme që ndodhin në jetën e përditshme njerëzore.
 
Kerkoj karvanin tim ne rene e shpat
Autorë tanë të dramës njihen Anton Santori ("E Mira"), Sami Frashëri("Besa"), Pashko Babi, Shtjefen Gjeqovi, Mihal Grameno, Namik Delvina, Kristo Floqi, Gjergj Fishta, Teki Dërvishi, Ymer Shkreli, Sabri Hamiti, Rexhep Qosja, Mehmet Kraja etj.
karvanin qe e ka ndruar drejtimin me kohe
ndaj ne udhe jam krejt i humbur,jam fillikat
me shami te grisur lidhur ne koke.
 
Veprat dramatike në përgjithësi ndahen në disa lloje:
 
Per uje buza ime u dogj u be zhur
*[[Komedia]]
dhe syte me shpojne nga shterja e lotit
me duhet te arij karvanin e tretur qekure
capitur mes vapes,mes shiut e te ftohtit.
 
*[[Tragjedia]]
*[[Tragji-komedia]]
 
Une jam prej kohesh pelegrin
Përmbajtja e dramave zakonisht ndahet në disa pjesë të quajtura akte. Një aktë zgjatë diku 30-40 minuta, dhe një dramë mund të ketë 1 deri në 6 akte.
shtegtar i karvanit te humbur
 
dhe bart ne kuriz nje premtim
Dramat shkruhen:
te dhene gjysherve te mundur.
Fillimi i drames,qe nuk jep fjale,futet ne kllapa.
Kur flitet,para se te thuhen fjalet,jep me te medha emrin e folesit.
Nuk ka fare fjale autori.
Fjalet e tjera ne kllapa paraqesin veprime.
 
Varsisht nga mjedisi se ku ato luhen, për qëllim seleksionim këto mjedise ndahen në:
:Teatër
:Drama televizive (ndryshe e quajtur edhe Tele drama)
:Drama audio (që zakonisht thirret [[Radiodrama]] pasi që është mënyrë klasike e shfaqjes së tyre.)
 
Tek ne shikimi i teledramave ka humbur për nga interesi, ndërsa ndëgjimi i radiodramave për dashamirët e saj ka mbetur në të njëjtin nivel si më parë. Emitues i rregull i tyre<ref>Sipas Hipi Zhdripit së paku nga 1983-84</ref> që nga kohërat e themelimit të radiostacionit të Prishtinës ishte vetë ky radiostacion si dhe disa radiostacione lokale (Radio Gjakova). Tani duket që traditën e emitimit të tyre e ka përvetësuar Radio Kosova Live.
{{art-cung}}
== Burimi i të dhënave ==
<references/>
 
[[Kategoria:Letërsi]]
 
[[it:Dramma]]
Anonymous user