Dallime mes rishikimeve të "Drama"

2.056 bytes added ,  7 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 95.107.227.120 (diskutimet) në versionin e fundit nga 84.22.40.172.
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
v (U kthyen ndryshimet e 95.107.227.120 (diskutimet) në versionin e fundit nga 84.22.40.172.)
{{ky artikull|Ky artikull meret me Dramën në artë për shprehje të ngjajshme shiko [[Drama (kthjellim)|këtu]]}}
Pelegrini
'''Drama''', ose '''Dramaturgjia''', është fjalë nga [[gjuha greke]] ''dráma (δράμα)'' që do të thotë '''"veprim"''' e cila pos [[Epika|epikës]] dhe [[Lirika|lirikës]] është shtylla e tretë e letërsisë, veprat dramatike njihen edhe si drama. Drama është [[Teatri|teatër]] i shprehur me fjalë.
 
Drama është një nga gjinitë kryesore të letërsisë artistike.Tekstet e shkruara për teatër i quajmë dramë.Ashtu si përralla,tregimi,romani edhe drama ka një ngjarje kryesore.
Une jam prej kohesh pelegrin
udhetar ne vendin e shpreses se thyer
jam ndare pa dashur nga karvani im
mes shtigjeve nga vapa e shirat gryer.
 
Në kohërat e hershme mbizotëronte shkrimi i dramës në vargje por sot ajo shkruhet në prozë, pasi proza i ofron asaj më shumë mundësi shprehëse se sa poezia. Tematika e dramës është e afërt me atë të prozës(teme historike, temë shoqërore, temë erotike, temë filozofike etj.). Në varësi të tematikës kemi disa lloje dramash: dramë historike, dramë shoqërore etj. Konfliktet e dramës janë konflikte të zakonshme që ndodhin në jetën e përditshme njerëzore.
 
Autorë tanë të dramës njihen Anton Santori ("E Mira"), Sami Frashëri("Besa"), Pashko Babi, Shtjefen Gjeqovi, Mihal Grameno, Namik Delvina, Kristo Floqi, Gjergj Fishta, Teki Dërvishi, Ymer Shkreli, Sabri Hamiti, Rexhep Qosja, Mehmet Kraja etj.
Kerkoj karvanin tim ne rene e shpat
karvanin qe e ka ndruar drejtimin me kohe
ndaj ne udhe jam krejt i humbur,jam fillikat
me shami te grisur lidhur ne koke.
 
Veprat dramatike në përgjithësi ndahen në disa lloje:
 
*[[Komedia]]
Per uje buza ime u dogj u be zhur
dhe syte me shpojne nga shterja e lotit
me duhet te arij karvanin e tretur qekure
capitur mes vapes,mes shiut e te ftohtit.
 
*[[Tragjedia]]
*[[Tragji-komedia]]
 
Përmbajtja e dramave zakonisht ndahet në disa pjesë të quajtura akte. Një aktë zgjatë diku 30-40 minuta, dhe një dramë mund të ketë 1 deri në 6 akte.
Une jam prej kohesh pelegrin
 
shtegtar i karvanit te humbur
Dramat shkruhen:
dhe bart ne kuriz nje premtim
Fillimi i drames,qe nuk jep fjale,futet ne kllapa.
te dhene gjysherve te mundur.
Kur flitet,para se te thuhen fjalet,jep me te medha emrin e folesit.
Nuk ka fare fjale autori.
Fjalet e tjera ne kllapa paraqesin veprime.
 
Varsisht nga mjedisi se ku ato luhen, për qëllim seleksionim këto mjedise ndahen në:
:Teatër
:Drama televizive (ndryshe e quajtur edhe Tele drama)
:Drama audio (që zakonisht thirret [[Radiodrama]] pasi që është mënyrë klasike e shfaqjes së tyre.)
 
Tek ne shikimi i teledramave ka humbur për nga interesi, ndërsa ndëgjimi i radiodramave për dashamirët e saj ka mbetur në të njëjtin nivel si më parë. Emitues i rregull i tyre<ref>Sipas Hipi Zhdripit së paku nga 1983-84</ref> që nga kohërat e themelimit të radiostacionit të Prishtinës ishte vetë ky radiostacion si dhe disa radiostacione lokale (Radio Gjakova). Tani duket që traditën e emitimit të tyre e ka përvetësuar Radio Kosova Live.
{{art-cung}}
== Burimi i të dhënave ==
<references/>
 
[[Kategoria:Letërsi]]
 
[[it:Dramma]]