Dallime mes rishikimeve të "Montreali"

14 bytes removed ,  6 vjet më parë
v
→‎Histori: All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|af}} using AWB (10903)
v
v (→‎Histori: All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|af}} using AWB (10903))
Montreal ishte inkorporuar si një qytet në vitin 1832. Hapja e anijeve Canal Lachine lejohej të anashkalonte Lachine Rapids, ndërsa ndërtimi i urës Victoria themeluar ne Montreal ishte një qendër e madhe hekurudhore. Udhëheqësit e komunitetit Montreal të biznesit kishte filluar të ndërtonin shtëpitë e tyre në Mile Square Artë rreth vitit 1850. Nga 1860, ai ishte qyteti më i madh në British Amerikën e Veriut dhe qendra padiskutueshëm ekonomike dhe kulturore e Kanadasë.
 
 
{{Link FA|af}}
== Referenca ==
{{referenca}}