Dallime mes rishikimeve të "Koço Devole"

24 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
 
'''Koço Devole''' (''lindur në [[Kuçovë]] më [[28 nëntor]] [[1945]]''), është skenarist, humorist, karikaturist shqiptar. Ai rrjedh nga një familje me origjinë nga fshati Sinjë i Beratit.
skenarist, humorist dhe karikaturist shqiptar. Ai rrjedh nga një familje me origjinë nga fshati Sinjë i Beratit.
 
Koço Devole është një nga personalitet më të njohura të humorit shqiptar. Përveçse aktor i shkëlqyer humori, Devole është karikaturist, skenarist, regjisor dhe prezantues spektaklesh. Rolet e tij në skene dhe ekran janë nga më të njohurit për publikun shqiptar.
 
Në vitin [[1946]] familja e Koço Devoles është zhvendosur në [[Tiranë]]. Koço Devole ka studiuar dy vjet për inxhinieri mekanike në Universitetin e Tiranës, por në vitin e dytë të shkollës së lartë konkurroi për dramëdramaturgji në Akademinë e Arteve, ku nuk fitoi, pasi eu cilësuancilësua si i patalentuar.
 
Ne nëntor te vitit 1966 u thirr për shërbimin e detyrueshem ushtarak, ku punoi si aktor dhe regjisor i Estradës së ShtëpiseShtëpisë qendroreQëndroreushtrisëUshtrisë për krahpërkrah aktorëve të njohur si [[Aleko Prodani]], [[Roland Trebicka]], [[Zef Deda]], [[Sejfulla Myftari]]. Më pas ka punuar edhe në revistën “Hosteni” si karikaturist, përkrah karikaturistëve [[Zef Bumçi]], [[Bardhyl Fico]], [[Enriko Veizi]], [[Bujar Kapexhiu]], [[Shtjefën Palushi]] etj, si edhe me shkrimet humoristike me emrat më të spikatur të humorit shqiptar si [[Spiro Çomora]], [[Dionis Bubani]], [[Niko Nikolla]], [[Filip Çakuli]], etj. Gjatë viteve 1970-1977 Devole është dërguar disa herë në punë të detyruar për "gabime" ideologjike në artin e skenës. Ne vitin 1978 Devole nis punën në Telivizionin Shqiptar si redaktor, skenarist dhe regjisor i programeve artistike. Në vitin 1997, me marrjen e pushtetit nga Socialistet Drejtori i atëhershëm i RTSH-se e shkarkon si të pa aftë. Devole detyrohet të emigrojë me familjen në [[ShBA]].
e shkarkon si të paaftë. Devole detyrohet të emigrojë me familjen në [[ShBA]].
 
Në [[26 nëntor]] të vitit [[2002]], së bahku me një mikun e tij, kapet nga policia italiane. Akuza transport i 3 kg. heroinë. Pas tetë muajsh me 24 Korrik 2003 lirohet nga burgu italian dhe pas gjyqit ne Gjykaten e Riminit merr pafajësinë e më pas dëmshperblimin për muajt e burgut. Në vitin 2004 - 2005 punon si regjisor dhe skenarist ne emisionin "Fiks Fare" si dhe në spektaklin humoristik "Portokalli"
*Nje dite i cmendur 1995
 
*[[Revolja e heroit]] 1996
 
*[[Pushime në Romë]] 1996
 
*Mos shko o trim 1997
 
*Tre shoke pa sherbyesen 2001 [[http://www.youtube.com/watch?v=4O7QVOlBKck]]
*Na ishte njehere Shqipëria 2009
 
Në vitin 1997 se bashku me Agron Llaken ne "Telebingo Shqiptare" humori i tij pati nje shkëlqim të vërtetë.
Koço Devole eshte autor dhe Regjisor i shume spektakleve skenike me trupen e estradesEstradës se TiranesTiranës, Fierit, Beratit etj.
 
Ne vitin 2013 interpreton ne serialin komik "O Sa Mirë " ne rolin e profesorit te historisehistorisë Akil Boga.
 
Aktualisht qe nga viti 2009, punon ne tv.Top-channelChannel ne emisionin "Fiks fare" ku krijimtaria dhe interpretimi i tij spikat ne rubrikat "Wikifiks" "KocoKoço ne parlamentin europian"" KocoKoço KiciKiçi ne eoronews" " KocoKoço KiciKiçi Show" duke perfunduar me rubriken "Monitorime" aq e pelqyeshme per teleshikuesin shqiptar.
PoashtuPo ashtu, në vitin 2013 filloi të punojpunojë si aktor në Serialin Shqiptar "O Sa Mire".