Dallime mes rishikimeve të "Masonët"

1.154 bytes added ,  6 vjet më parë
v
U kthye versioni 1532858 i bërë nga 90.209.253.43 (diskutimet)
(U largua krejt përmbajtja e artikullit.)
v (U kthye versioni 1532858 i bërë nga 90.209.253.43 (diskutimet))
'''Masonët''' janë një grup njerëzish me qëllime të përbashkëta që veprojnë sipas disa rregullave të përcaktuara dhe të nxjerra nga natyra njerëzore. Qëllimi i tyre është krijimi i kushteve në planet si për një vend jetese më të mirë sipas nevojave të paraqitura nga vetë shumica e njerëzimit.Ata besojnë në djall dhe e adhurojnë atë duke bërë rituale si pirja e gjakut te dhise,ritual ky te cilin mund ta bëjnë vetem masonët e shkallë së 30-të e me sipër.
 
 
Nëse do te pyesnim një mason përsa i përket përkufizmit për masonerinë ai do t'u pergjigjej se " Masoneriaë një sistem parimesh morale,i fshehur në alegori dhe i ilustruar me simbole.
 
Masoneria i pati rrënjët tek esnafet e muratoreve të Europës dhe prandaj ishte një organizatë burrash. Disa qindra vjet më parë ca thonë që në 1703 u themelua një degë e grave e quajtur Ylli Lindor.
Masonet jane konsideruar ndryshe si "hallke" e konspiracionit.
Gjithashtu mendohet se grupi i Masoneve ka konflikte me Iluminatet ose jan kundershtar me Iluminatet dhe Komisionin Trepalesh
{{cung}}
[[Kategoria:Masonët]]
[[cv:Масон тĕнĕ]]