Ndryshimi mes inspektimeve të "Romët"

162 bytes added ,  5 vjet më parë
v
[[File:Flag of the Romani people.svg|thumb|225x225px|Flamuri i romëve.]]
'''Romët''' janë një grup etnik që jeton kryesisht në Evropë, dhe ka prejardhjen nga nënkontinenti indian. Në [[Evropë]], njihenderi gjerësishtpara dhedisa vitesh njiheshin me emertiminemërtimin ''ciganë,'' ndërsa sot ata njihen me emërtimin zyrtar ''Rom''. Gjuha e tyre është gjuha rome, e cila është një gjuhë indoevropiane dhe ka ngjashmëri me gjuhët e sotme të folura në zonën e veriut të [[India|Indisë]] dhe lindjes së [[Pakistan]]it.
 
== Etimologjia ==
gjuhëgjuhën romaneromisht, fjala ''romrrom'' do të thotë burrë, njeri, ndërsa shumësinë shumës është ''romarroma''.
== Historia ==
[[Skeda:Movimiento gitano.jpg|thumb|300px|Emigrimi i romëve në mesjetë në Afrikën e veriut dhe Evropë.]]
Romët kanë emigruar nga nënkontinenti indian rreth shekullit të 11XI. Gjenetika dhe gjuhësia tregojnë se romët kanë një prejardhje nga popuj që sot janë në zonën mes Indisë dhe Pakistanit. Burimet historike tregojnë se romët mbërritën në [[Ballkan]] dhe Evropën Qendrore rreth shekujve 13XIII-14XIV. Ardhja e romëve në Evropë nuk u prit mirë, dhe vendasit krijuan ndjenja urrejtje dhe intolerance ndaj kësaj popullsie nomade. Në Rumani, rumunët ndërmorën herë pas here fushata dëbimi dhe vrasjesh të romëve. Urrejtja ndaj romëve të ardhur në Evropë arriti kulmin gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur membi qindra500 mijëramijë romë u vranë nga nazistët dhe ustashat.
 
== Popullata dhe grupet ==
Romët janë të shpërndarë në pothuajse të gjitha vendet evropiane. Vende me popullsi më të mëdha rome në Evropë janë [[Rumania]] me rreth 2 milionë romë, dhe [[Hungaria]]. [[Spanja]], [[Franca]], dhe [[Bullgaria]] gjithashtu kanë me qindra mijëra romë. Romët aktualisht njihen si minoriteti më i madh në Europë me 12-13 milionë romë.
 
== Traditat dhe kultura ==