Dallime mes rishikimeve të "Dinozaurët"

28 bytes added ,  6 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 46.99.97.219 (diskutimet) në versionin e fundit nga 82.114.92.134.
v (U kthyen ndryshimet e 46.99.97.219 (diskutimet) në versionin e fundit nga 82.114.92.134.)
== Përshkrimi ==
{{...}}
=== Etimologjia ===
Termi anglisht '''Dinosaur''' u zyrtarizua në vitin [[1842]] nga [[Richard Owen]] paleontolog anglez. Termi rrjedh nga fjalët greke '''δεινός''' (''deinos'' e "tmerrshme", "i fuqishëm", ose "i mahnitshëm") dhe '''σαύρα''' (''saura'' "hardhucë" ose "zvarranik"). Megjithëse emri shpesh interpretohet si një referencë për karakteristika të frikshme. Në diskutimet angleze "Dinosaur" ndonjëherë përdoret për të përshkruar një gjë të pasuksesshme ose të vjetruar.
 
**** Hadrosaurids
*** Pachycephalosaurians
*** Ceratopsians
 
 
== Referencat ==