Ndryshimi mes inspektimeve të "Romët"

162 bytes removed ,  5 vjet më parë
Rejected the last text change (by Emilianoaliu) and restored revision 1531696 by Resnjari
(Rejected the last text change (by Emilianoaliu) and restored revision 1531696 by Resnjari)
[[File:Flag of the Romani people.svg|thumb|225x225px|Flamuri i romëve.]]
'''Romët''' janë një grup etnik që jeton kryesisht në Evropë, dhe ka prejardhjen nga nënkontinenti indian. Në [[Evropë]], derinjihen paragjerësisht disa vitesh njiheshindhe me emërtiminemertimin ''ciganë,'' ndërsa sot ata njihen me emërtimin zyrtar ''Rom''. Gjuha e tyre është gjuha rome, e cila është një gjuhë indoevropiane dhe ka ngjashmëri me gjuhët e sotme të folura në zonën e veriut të [[India|Indisë]] dhe lindjes së [[Pakistan]]it.
 
== Etimologjia ==
gjuhëngjuhë romishtromane, fjala ''rromrom'' do të thotë burrë, njeri, ndërsa në shumësshumësi është ''rromaroma''.
== Historia ==
[[Skeda:Movimiento gitano.jpg|thumb|300px|Emigrimi i romëve në mesjetë në Afrikën e veriut dhe Evropë.]]
Romët kanë emigruar nga nënkontinenti indian rreth shekullit të XI11. Gjenetika dhe gjuhësia tregojnë se romët kanë një prejardhje nga popuj që sot janë në zonën mes Indisë dhe Pakistanit. Burimet historike tregojnë se romët mbërritën në [[Ballkan]] dhe Evropën Qendrore rreth shekujve XIII13-XIV14. Ardhja e romëve në Evropë nuk u prit mirë, dhe vendasit krijuan ndjenja urrejtje dhe intolerance ndaj kësaj popullsie nomade. Në Rumani, rumunët ndërmorën herë pas here fushata dëbimi dhe vrasjesh të romëve. Urrejtja ndaj romëve të ardhur në Evropë arriti kulmin gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur mbime 500qindra mijëmijëra romë u vranë nga nazistët dhe ustashat.
 
== Popullata dhe grupet ==
Romët janë të shpërndarë në pothuajse të gjitha vendet evropiane. Vende me popullsi më të mëdha rome në Evropë janë [[Rumania]] me rreth 2 milionë romë, dhe [[Hungaria]]. [[Spanja]], [[Franca]], dhe [[Bullgaria]] gjithashtu kanë me qindra mijëra romë. Romët aktualisht njihen si minoriteti më i madh në Europë me 12-13 milionë romë.
 
== Traditat dhe kultura ==