Ndryshimi mes inspektimeve të "Qeveria Rama I"

1.622 bytes added ,  5 vjet më parë
 
* [[30 prill|'''30 prill''']] '''[[2015]]''' -  Borxhi publik shqiptar ka arritur në 1 trilion lekë, një rekord historik. Borxhi publik i grumbulluar nga qeveria arrin në 72% të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB), Të dhënat u botuan nga Ministria e Financave në muajin prill 2015. <ref>[http://tvklan.al/borxhi-publik-arrin-ne-1-trilione-leke/ Borxhi publik arrin në 1 trilionë lekë], ''TV Klan'', 30 prill 2015. ([http://web.archive.org/web/20150430221731/http://tvklan.al/borxhi-publik-arrin-ne-1-trilione-leke/ Arkivuar)]  </ref><ref>"[http://www.financa.gov.al/al/raportime/borxhi Borxhi," Ministria e Financave të Shqipërisë], ''financa.gov.al''</ref>
* '''[[4 maj]] [[2015]]''' - Në një protestë të organizuar nga qytetarë të Kukësit kundër OSHEE-së,<ref name=":2">[http://www.mapo.al/2015/05/tentojne-te-bllokojne-rrugen-e-kombit-policia-ndalon-lushin Protesta në Kukës! Ja momenti kur policia dhunon Lushin], ''Gazeta MAPO'', 4 maj 2015 ([https://archive.is/pH7l9 Arkivuar])
</ref> ka ndërhyrë policia si dhe shefi i Krimeve Albion Xhitoni. Ky i fundit, me veshje civile, duke sharë dhe kërcënuar protestuesit me armën e shërbimit me siguresë të hequr, ka qenë edhe gjeneruesi i konfliktit.<ref name=":2" /><ref name=":3">[http://www.panorama.com.al/kukes-protestuesit-perplasen-fizikisht-me-policine-foto/ Shefi i Krimeve u drejton armën protestuesve], ''Panorama.com.al,'' 5 maj 2015, ([https://archive.is/uGehs Arkivuar]) 
</ref> Policia ushtron dhunë mbi organizatorin Nderim Lushi, duke e arrestuar me arsyetimin se protesta është e paligjshme.<ref>[http://www.balkanweb.com/site/u-dhunua-nga-policia-ne-kukes-babai-i-nderim-lushit-e-rrahen-presin-ti-sherohen-plaget-qe-te-caktojne-masen-e-sigurise/ U dhunua nga policia në Kukës, babai i Nderim Lushit: E rrahën, presin ti shërohen plagët që të caktojnë masën e sigurisë], ''BalkanWeb'', 6 maj 2015 ([https://archive.is/9Zfkj Arkivuar])
</ref> Rreth ngjarjes është prononcuar edhe Avokati i Popullit, Igli Totozani,  duke u shprehur se: "''Avokati i Popullit dënon me forcë dhunën dhe veprimet e ushtruara nga personi civil, që vihet re në video dhe fton organet e policisë dhe të hetimit të marrin masa të menjëhershme ndaj këtij punonjësi''”.<ref name=":3" />
 
==Referenca dhe shënime==