Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Ishujve Sao Tome dhe Principe"

Peshkimi
v (Bot: Migrating 10 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q428787 (translate me))
(Peshkimi)
[[Relievi]] i Ishujve Shën Toma dhe Principe është vullkanik dhe malorë. Pika më e ultë e relievit 0 m është përgjatë bregdetit në oqeanini Atlantik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 2,024 metrave në vendin e quajtur Pika e Shën Tomës ([[Gjuha angleze|ang.:]] Pico de Sao Tome ).
 
Si [[pasurit natyrore]] të Ishujve Shën Toma dhe Principe sipas [[CIA-Factboock]] llogariten të jenë : [[Peshkimi]] dhe [[Prurja e ujit]]. Si [[Toka e punueshme|tokë e punueshme]] llogaritet të jetë diku 6.25 % e sipërfaqes së vendit.
 
{{gjeo-cung}}