Dallime mes rishikimeve të "Qeveria e Shteteve të Bashkuara"

Montesquieu
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
(Montesquieu)
 
[[Skeda:US-GreatSeal-Obverse.svg|right|150px]]
 
'''Qeveria Federale e Shteteve të Bashkuara''' është organi qëndror [[qeveria|qeveritar]] i [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|Shteteve të Bashkuara]]. Qeveria Federale ka tre degë: [[Legjislativ]], [[Ekzekutiv]] dhe [[Drejtësi]]. Nëpërmjet një sistemi të ndarjes së pushtetit ose "kontroll dhe balancë", frymëzuar nga puna e filozofit [[baron de Montesquieu|Montesquieu]] secila nga këto degë ka një farë autoriteti të veprojë vetëm, një farë autoriteti mbi dy degët e tjera, dhe në shkëmbim ka një pjesë të autoritet të vet të përcaktuar nga degët e tjera. Për më tepër, pushteti i qeverisë federale është i kufizuar në tërësi nga Kushtetuta, e cila lejon një autoritet të madh shteteve individuale. Qeveria Federale është e vendosur në lagjen federale të [[Uashington D.C.]].
 
[[Kategoria:Shtetet e Bashkuara]]
112

edits