Ndryshimi mes inspektimeve të "Miu"

1 byte added ,  5 vjet më parë
orë
v (Bot: Migrating 75 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q39275 (translate me))
(orë)
 
=== Reputacioni ===
Edukate fillim është në rreth [[50]] [[ditë]] të moshës në të dy [[femra]] dhe [[meshkuj]], edhe pse [[femrat]] mund të kenë estrus tyre të parë në [[25]]-[[40]] ditë. Minj janë të raundit polyestrous dhe race vit; ovulacionit është spontan. Kohëzgjatja e ciklit estrous është [[4]]-[[5]] ditë dhe estrus vetë zgjat rreth [[12]] [[orë]], që ndodhin në [[mbrëmje]]. Smears vaginale janë të dobishme në matings kohë për të përcaktuar fazën e ciklit estrous. Çiftëzimit është zakonisht nate dhe mund të konfirmohet nga prania e një plug copulatory në vaginë deri në [[24]] [[orë]] pas ndërzimit. Prania e spermës në një shpifje vaginale është gjithashtu një tregues të besueshëm të çiftëzimit.
 
Minj [[Femra]] vendosur së bashku kanë tendencë për të shkuar në anestrus dhe nuk e ciklit. Në qoftë se të ekspozuar ndaj një mouse mashkull ose feromonet e një mouse mashkull, shumica e femrave do të shkojë në estrus në rreth 72 orë. Ky lloj sinkronizimi të ciklit estrous është i njohur si efekt Whitten. Ekspozimin e një mouse race kohët e fundit në feromonet e një miu të çuditshme mashkull mund të parandalojnë ngulitje (ose pseudopregnancy), një fenomen i njohur si efekt Bruce.
112

edits