Ndryshimi mes inspektimeve të "Gordon Allport"

2 bytes added ,  6 vjet më parë
9 tetor
v (Bot: Automated text replacement (-Janar +janar & -Shkurt +shkurt & -Mars +mars & -Prill +prill & -Maj +maj & -Qershor +qershor & -Korrik +korrik & -Gusht +gusht & -Shtator +shtator & -Tetor +tetor & -Nëntor +nëntor & -Dhjetor +dhjetor))
(9 tetor)
}}
 
'''Gordon Allport''' ([[11 nëntor]] [[1897]] - [[9 tetor]] [[1967]]) është psikolog amerikan. Allport ishte një nga psikologët e parë të cilët u fokusuan në studimin e [[Personaliteti|personalitetit]]. Ai kontribuoi në krijimin e shkallës së vlerave. Në veprimtarimë e tij studimore, theksoi individualitetin e sejcilit si një i tillë i vetëm dhe i papërsëritshëm si dhe rëndësinë e aktualitetit të kontekstit kundrejt të së shkuarës, në kuptimin e personalitetit.
 
[[Kategoria:Psikologji]]
112

edits