Ndryshimi mes inspektimeve të "Muamer el Gadafi"

74 bytes removed ,  5 vjet më parë
Loku te blloku
v (→‎Lufta Civile ne Libi: All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|bg}} using AWB (10903))
(Loku te blloku)
Loko ke blloku
{{për përmirësim}}
[[Skeda:Muammar al-Gaddafi at the AU summit.jpg|thumb|right|Muammar Gaddafi në samitin e Unionit Afrikan, 2009]]
'''Muamar Muhamed al-Gadafi''' (arabisht: معمر ٱلقذافي Mu audio ʿ Ammar al-Kadafi (ndihmë · info); lindur 7 qershor 1942 - 20.10.2011), zakonisht të referuara si Kolonel Gadafi, ka qenë kreu i Libisë që një ushtarak grusht shteti më 1 shtator 1969, ku ai shkatërroi King Idris e Libisë dhe të vendosur libian Republika Arabe. [2] 42 e tij vjet në pushtet ta bëjë atë një nga krerët më gjatë në detyrë në histori.
Gjatë viteve 1970 dhe 1980, qeveria e Gadafit ishte konsideruar si një shtet i hedhur poshtë nga Perëndimi, denoncuar për disidencën e shtypur të brendshme, aktet e terrorizmit të sponsorizuara nga shteti, vrasjet e huaj udhëheqësve të opozitës, dhe nepotizmi i pagdhendur që grumbulluar një multi-miliardë dollarësh pasuri për vete dhe familjen e tij. Gadafi emërtua Republika Arabe e Libisë për të Jamahiriya në 1977, bazuar në socialiste dhe filozofinë e tij politike nacionaliste të botuar në Librin e Gjelbër. Në vitin 1979, ai hoqi dorë nga titulli i kryeministrit, dhe u quajt më pas "Drejtues Brother" apo "Udhëzues" në revolucionin Socialiste të Libisë. Gadafi ishte një mbështetës i fortë i OAPEC dhe udhëhequr një fushatë Pan-Afrikan për një Shtetet e Bashkuara të Afrikës. Pas bombardimeve 1986 e Libisë dhe 1994 vendosjen e sanksioneve të Kombeve të Bashkuara, Gadafi vendosur marrëdhënie të ngushta ekonomike dhe të sigurisë me perëndim, bashkëpunuar me hetimet në aktet e mëparshme libian të terrorizmit të sponsorizuar nga shteti dhe paguhet kompensim, dhe përfundoi programin bërthamor të tij të armëve, duke rezultuar në heqjen e sanksioneve të OKB në vitin 2003.
 
Anonymous user