Ndryshimi mes inspektimeve të "Vrulli"

1 byte removed ,  5 vjet më parë
relativitetin e pergjithshem
v (Bot: Migrating 71 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q41273 (translate me))
(relativitetin e pergjithshem)
Në [[Mekanika klasike|mekanikën klasike]], '''vrulli ''' i njohur ndryshe si sasia e lëvizjes (njësia [[SI]] është [[kilogram|kg]]·m/s, ose, në mënyrë ekuivalente, N·[[sekonda|s]]) është prodhimi i [[masa|masës]] dhe shpejtësisë të një objekti (<math> p = mv </math>). Kjo madhësi shpesh njihet si '''vrulli linear (impulsi linear)''' për ta dalluar atë nga [[impulsi këndor]]. Vrulli linear është një madhësi [[vektori]]ale, sepse ka një drejtim dhe një madhësi të caktuar. Impulsi këndor është një madhësi [[Pseudovektori|pseudovektoriale]] sepse ajo merr një shenjë të kundër të tepërt gjatë një [[rrotullimi të pasaktë]]. Vrulli i përgjithshëm i një grupi objektesh është konstant, nga ana tjetër nëqoftëse forca të jashtme veprojnë mbi trupat kjo nuk është e vërtetë (''ligji i ruajtjes se impulsit'').
 
Vrulli është një madhësi e [[Ligjet e ruajtjes|konservuar]], që do të thotë se vrulli i përgjithshëm (sasia e përgjithsme e lëvizjes) i një [[Sistemi i mbyllur|sistemi të mbyllur]] (një sistemi që nuk ka ndikime nga forcat e jashtme) nuk mund të ndryshojë. Ky koncept u zhvillua për herë të parë tek [[Mekanika e Njutonit|ligji i dytë i Njutonit]] , megjithatë ai është i vlefshëm edhe tek [[Relativiteti special|teoria e relativitetit special]] dhe me përgjithësime të duhura ligji i konservimit të vrullit është i vërtetë edhe në [[Elektrodinamika|elektrodinamikë]], [[Mekanika kuantike|mekanikë kuantike]] , [[Teoria kuantike e fushës|teorinë kuantike të fushës]] dhe tek [[Relativiteti i përgjithshëm|relativitetin e pergjithshem]]].
 
== Historia ==
112

edits