Dallime mes rishikimeve të "1502"

2 bytes added ,  6 vjet më parë
Zantën
(Zantën)
== Ngjarje ==
 
* [[14 dhjetor]] - Nënshkrimi i një traktati paqeje ndërmjet Republikës së Venedikut dhe Perandorisë Osmane. Venecianët humbin [[Naupastus]], [[Navarino|Pylos]], [[Koroni]] dhe [[Durrës|Dyrrhachium]]. Gjithashtu duhej të evakuonin [[Lefkada|Lefkadan]] dhe të paguanin një taksë [[Bajaziti i II|Bajazitit të II]] për të ruajtur [[Zakynthos|Zantën]]. Venecianët rifituan të drejtat mbi [[Cephalonia|Cefaloninë]].
 
== Lindje ==
112

edits