Dallime mes rishikimeve të "Shega"

37 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
{{dyshim}}
{{Tabela_informative_emri|color = lightgreen | emri= Shega}}
{{Tabela_informative_figura | figura =[[Skeda:Illustration Punica granatum1.jpg|250px]]|shënimi=''Punica granatum''}}
 
== Avantazhet e shegës ==
{{dyshim}}
Shega është një nga drufrutoret me rendësi që ka disa karakteristika dhe paraqet disa veçori që i japin asaj përparësinë për një përhapje me te gjere. Ajo nuk është vetëm një bime që zë tokën dhe jep një prodhim te caktuar por ajo mund te shërbeje edhe për bashkëshoqërime, për mbjellje anës rrugës, për zbukurim, etj. Kjo bime, krahas karakteristikave të ngjashme me drufrutoret e tjerë, paraqet edhe disa specifika :
* Jep prodhim shumë te kënaqshëm për njësite sipërfaqes, duke shfrytëzuar mjaft mire vetitë prodhuese te tokës, por dhe duke zëne vetëm pak sipërfaqe për bime, krahasuar me një numër pemësh të tjera frutore.
 
== Lidhje të jashtme ==
 
* [http://www.kash.org.al]
 
[[Kategoria:Bimë]]
[[Kategoria:Fruta]]
[[Kategoria:Mjekësi popullore]]