Dallime mes rishikimeve të "Neil Armstrong"

241 bytes removed ,  6 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 79.106.109.140 (diskutimet) në versionin e fundit nga Addbot.
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.109.140 (diskutimet) në versionin e fundit nga Addbot.)
[[Skeda:Neil_Armstrong_pose.jpg|thumb|Neil Armstrong]]
'''Neil Alden Armstrong''' (* [[5 Gusht]] [[1930]] - [[25 Gusht]] [[2012]], në Wapakoneta, [[ShBA]]), astronaut [[Amerikan]], njeriu i parë që ka zbarkuar në sipërfaqen e [[Hëna|Hënës]].
== Jeta e '''Neil Alden Armstrong''' ==
Lindi në Wapakonetaten Wapakoneta të [[Ohio]]s. Gjatë shkollës fillore dhe mesme ka qenë edhe skaut. Më 16 Korrik 1969 zbarkoi në [[Hëna|Hënë]] me anë të anijes kozmike [[Apollo 11]]. Me të shkelur në sipërfaqen e Hënës fjalët e para të Neil'it ishin: ''"hap i vogel per mua, por hap i madh per njerzimin"'' (That's one small step for a man, one giant leap for mankind).<ref name="trwiki">http://tr.wikipedia.org/wiki/Neil_Armstrong</ref>
Ka bërë fluturim 78 orë mbi Korenë si Pilot i Forcave Detare. Në vitin 1971 u largua nga [[NASA]] dhe filloi të punojë në Universitetin e Cincinnati't. Deri në vitin 1979 vazhdoi në këtë Universitet si Profesori i Inxhinieri i Hapësirës Ajrore. Prej vitit 1985 deri në 1986 ka qenë në shërbim të Komisionit Ndërkombëtar I hapësirës Ajrore.
Në vitin 1986 ishte nënkryetar i komisionit të krijuar për hulumtimet e aksidentit te neilit[[Challenger]].<ref name="trwiki"/> Ishte i martuar, dhe kishte dy fëmijë. Vdiq me 25 Gusht 20142012.
 
== Referencat ==
{{ref}}
{{ref}}Në vitin 1986 ishte nënkryetar i komisionit të krijuar për hulumtimet e aksidentit Ishte i martuar, dhe kishte dy fëmijë. Vdiq me 25 Gusht
 
[[Kategoria:Astronautë amerikanë]]
[[Kategoria:NASA]]
[[Kategoria:Lindje 1930]]
[[Kategoria:Vdekje 2012]]6tttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt