Dallime mes rishikimeve të "Delfini"

2 bytes removed ,  7 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
 
== Origjina e emrit ==
Emri origjinal vjen nga antikiteti grek delphins, i cili ishte i lidhur me emrin grek delphys. Emri i kafshës mund te interpretohet sipas kuptimit peshk me bark (mitër). Emri u transmetua ne latinisht delphinus, ne latinishten e mesme dolfinus dhe ne frëngjishten e vjetër daulphin, e cila e përktheu ph ne fjale.
 
Fjala mund te përdoret ne disa mënyra te ndryshme :
Anonymous user