Ndryshimi mes inspektimeve të "Njëqindkëmbëshi"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 68 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q43447 (translate me))
| fossil_range = {{Fossil range|418|0}}
| image = Centipede.jpg
| image_caption = ''Scolopendra sp.'' ([[Scolopendromorpha]]: [[Scolopendridae]])
| familly= Litobidi
| regnum = [[AnimaliaAnimal]]ia
| phylum = [[ArthropodaArthropod]]a
| subphylum = [[Myriapoda]]
| classis = '''Chilopoda'''
| classis_authority = [[Pierre André Latreille|Latreille]], 1817
| subdivision_ranks = rednirendi dhe familjet
| subdivision =
; [[Scutigeromorpha]]
*[[Pselliodidae]]
*[[Scutigeridae]]
*[[Scutigerinidae]]
; [[Lithobiomorpha]]
*[[Henicopidae]]
*[[Lithobiidae]]
; [[Craterostigmomorpha]]
*[[Craterostigmidae]]
; [[Scolopendromorpha]]
*[[Cryptopidae]]
*[[Scolopendridae]]
*[[Scolopocryptopidae]]
; [[Geophilomorpha]]
*[[Himantariidae]]
*[[Mecistocephalidae]]
*[[Neogeophilidae]]
*[[Geophilidae]]
*[[Linotaeniidae]]
}}
'''Njëqindëkëmbëshi''', njohur edhe si '''Centripedies''', ''(nga [[gjuha latine|latinishtja]] prefiksi centi-, "njëqind", dhe [[gjuha greke|greqiashtja]] ποδός ''podos'', "këmbë")'', është insekt që bën pjesë në grupin '''Litobida''' dhe në familjen '''Litobidi''' me lloje të ndryshme ku më i njohuri është njëqindkëmbëshi i zakonshëm ose ''Lithobius forficatus''. Është inskt me trup të gjatë dhe të pajisur me shumë këmbë, i aftë në lëvizje shpejta e të shkathëta. Gjendet në zonat e ngrohta të Euroazisë e të Amerikës. Familja nuk është e pranishme në Australi dhe në pjesën më të madhe të Amerikës Jugore dhe Afrikës.
Anonymous user