Dallime mes rishikimeve të "Jericho"

1.637 bytes added ,  6 vjet më parë
v
No edit summary
Tekstet e këngëve në përgjithësi janë të shkruara në dialektin gegë, i cili flitet në Kosovë, Maqedoni dhe Shqipërinë veriore, ku, shpesh përdoret edhe në poemat epike shqiptare. Të gjitha këngët e Jerichos, trajtojnë tema sociale, me theks të veçantë për problemet që populli shqiptar i ka pasur dhe vazhdon t’i ketë me qeverisjen e vendit. Një nga këngët e para si dhe ajo që i mundësoi Jerichos të ndërtoj një publik rreth vetes është “Don’t fuck with Albanians”.
Me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë së shtetit shqiptar, ky grup, publikoi këngën “Nëntor i ftohtë”. Një “Nëntor i ftohtë” kur populli po festonte një shekull si shtet i pavarur. Ky titull “i ftohtë”, sipas vokalistit Petrit Çarkaxhiu, ishte si pasojë e mosinformimit dhe injorancës së popullit për këtë datë të rëndësishme, mirëpo edhe për gjendjen e atëhershme në të cilën gjendej populli shqiptar. Kjo këngë është e ndarë në tri pjesë, ku pikëtisht pjesa e parë flet për 28 nëntorin e 1912-ës, ku, sipas Petritit ishte viti më i vështirë i popullit shqiptar, sidomos për ata të cilët u ndanë me forcë nga Shqipëria. Përveç këngëve të lart përmendura, grupi “Jericho” njihet edhe për shumë këngë të tjera si: “Zgjohu”, “Tomlin e nonës”, “Kur do t’pushojë kjo kangë”, “Albanian Rhapsody” e shumë të tjera. Tani anëtarët e grupit janë në përgatitje të albumit më të ri të tyre.
 
Festivalet dhe koncertet në të cilat mori pjesë grupi Jericho :
 
''Montreux/Suisse <br>
( Montreux Jazz Festival 2012)<br>
<br>
Bruxelles/Belgium <br>
( Balkan Trafik Festival 2013)<br>
<br>
Bratislava/Slovakia <br>
(Majalsky Festival 2013)<br>
<br>
Istanbul/Turkey<br>
( Mimar Sinan Güzel Sanat Festival 2011)<br>
<br>
Bogota/Columbia <br>
(Bogota International Theater Festival 2012)<br>
<br>
Ljubljana/Slovenia <br>
( Int. Theater Festival - Kino Shishka 2012)<br>
<br>
London/UK <br>
(BBC Radio Concert - Tutus Bar 2002)<br>
<br>
Zürich/Suisse<br>
( Jericho Concert - Labor Bar 2011)<br>
<br>
Tirana/ Albania <br>
(Bunker Fest & Tirana Express 2012)<br>
<br>
Prishtina/Kosova <br>
( Festivali Yt 2012; Freedom Fest 2010; "1
October" Arena - Jericho Concert 2011)<br>
<br>
Skopje/Macedonia <br>
( "boris Trajkovski"i Arena - 2012)<br>
<br>
''Cmimet e fituara:''<br>
<br>
Erasmus EuroMedia Awards 2013/Medal of
Excellence<br>
"Between Two Civilizations" -
Vienna/Austria<br>
<br>
"Magdalena" Awards 2008 -
Maribor/Slovenia<br>
Main Magdalena Award - "Tomlin e
Nones"<br>
Best Video - "Tomlin e Nones"<br>
<br>
Radio BBC/ Albanian Section Contest 2002<br>
Best Live Band - Live Performance - London/UK<br>
Live Recording at Studio 7/ BBC Radio Bush House<br>
<br>
"Top Fest 2007" - Best Video<br>
"Tomlin e Nones" - Tirana/Albania<br>
<br>
"Hit song of the Week" - Radio
"Študent"<br>
"Destiny" - Ljubljana/Slovenia 1999''
 
Pjesëtarët e këtij rock grupi janë:
 
''Petrit Çarkaxhiu - Vocal & Rhythm Guitar<br>
'' ''Leonard Canhasi - Solo Guitar<br>
'' ''Suad Jamini - Bass Guitar<br>
'' ''Visar Rexha - Drums''
 
 
12

edits