Dallime mes rishikimeve të "Jericho"

2.580 bytes added ,  7 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
vNo edit summary
'''Jericho''' është një rock grup i formuar nga disa të rinj shqipëtar nga Kosova, në maj të vitit 1997 në Prishtinë. Ky grup njihet për muzikën dhe tekstet e tyre mjaft të veçanta. Muzika e Jerichos është përzierje e muzikës rock, alternative, elektronike dhe muzikës tradicionale shqiptare e cila është karakteristikë e regjionit te Kosovës dhe Shqipërisë veriore. Përveç instrumenteve standarde të rokut, ata përdorin edhe instrumente orientale të cilat bëjnë pjesë në muzikën tradicionale shqiptare, siç është tupani, kavalli dhe zurna. Tekstet e këngëve në përgjithësi janë të shkruara në dialektin gegë, i cili flitet në Kosovë, Maqedoni dhe Shqipërinë veriore, ku, shpesh përdoret edhe në poemat epike shqiptare. Të gjitha këngët e Jerichos, trajtojnë tema sociale, me theks të veçantë për problemet që populli shqiptar i ka pasur dhe vazhdon t’i ketë me qeverisjen e vendit. Një nga këngët e para si dhe ajo që i mundësoi Jerichos të ndërtoj një publik rreth vetes është ''“Don’t f*** with Albanians”''. Me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë së shtetit shqiptar, ky grup, publikoi këngën ''“Nëntor i ftohtë”''. Një “Nëntor i ftohtë” kur populli po festonte një shekull si shtet i pavarur. Ky titull “i ftohtë”, sipas vokalistit Petrit Çarkaxhiu, ishte si pasojë e mosinformimit dhe injorancës së popullit për këtë datë të rëndësishme, mirëpo edhe për gjendjen e atëhershme në të cilën gjendej populli shqiptar. Kjo këngë është e ndarë në tri pjesë, ku pikëtisht pjesa e parë flet për 28 nëntorin e 1912-ës, ku, sipas Petritit ishte viti më i vështirë i popullit shqiptar, sidomos për ata të cilët u ndanë me forcë nga Shqipëria. Përveç këngëve të lart përmendura, grupi “Jericho” njihet edhe për shumë këngë të tjera si: ''“Zgjohu”'', ''“Tomlin e nonës”'', ''“Kur do t’pushojë kjo kangë”'', ''“Albanian Rhapsody”'' e shumë të tjera. Tani anëtarët e grupit janë në përgatitje të albumit më të ri të tyre.
{{pp}}
{{pa referenca}}
'''Jericho''' është grup relativisht i ri roku nga [[Kosova]]. Grupi ekziston në një formë apo tjetër që nga viti 1994. Emrin '''Jericho Walls''' e mori më 1996, i cili më 2001 u shëndrruar në Jericho. Shfaqja e parë në publik u bë më 1997, kur edhe u inçizua kënga dhe u filmua video spoti i parë ''This is my home''. Anëtarët e grupit janë Petrit Çarkaxhiu apo Rrusta (këngëtar dhe kompozitor), Nderim Ramadani (solo kitarist), Luan Osmani (bas kitarist), dhe Visar Regja (baterist).
 
Pjesëtarët e këtij rock grupi janë:
Këngët e Jericho Walls janë në shqip ose anglisht. Këngët në shqip këndohen në [[Gegë|dialektin gegë]] dhe inkuadrojnë ritme etnike shqiptare nga Kosova. Ndër këngët e pakëta të grupit janë ''Don’t F*** with Albanians'', ''Freedom'', ''KLA'', ''Zgjohu'', dhe ''Tomlin e nanes''. Më 2002 grupi fitoj vendin e parë në koncertin Ritëm e Pop të organizuar nga BBC në Prishtinë.
 
'''Petrit Çarkaxhiu''' - Vocal & Rhythm Guitar''<br>
==Burime ==
'''''Leonard Canhasi''' - Solo Guitar
* [http://www.bbc.co.uk/albanian/news/2003/03/030314_jericho_totp.shtml BBC - Jericho në Londër]
'''Suad Jamini''' - Bass Guitar
'''Visar Rexha''' - Drums
 
'''Festivalet dhe koncertet në të cilat mori pjesë grupi Jericho:'''
 
''Montreux/Suisse <br>
''( Montreux Jazz Festival 2012)
 
Bruxelles/Belgium 
( Balkan Trafik Festival 2013)
 
Bratislava/Slovakia 
(Majalsky Festival 2013)
 
Istanbul/Turkey
( Mimar Sinan Güzel Sanat Festival 2011)
 
Bogota/Columbia 
(Bogota International Theater Festival 2012)
 
Ljubljana/Slovenia 
( Int. Theater Festival - Kino Shishka 2012)
 
London/UK 
(BBC Radio Concert - Tutus Bar 2002)
 
Zürich/Suisse
( Jericho Concert - Labor Bar 2011)
 
Tirana/ Albania 
(Bunker Fest & Tirana Express 2012)
 
Prishtina/Kosova 
( Festivali Yt 2012; Freedom Fest 2010; "1 October" Arena - Jericho Concert 2011)
 
Skopje/Macedonia 
( "boris Trajkovski"i Arena - 2012)
 
'''Cmimet e fituara''''':''
 
Erasmus EuroMedia Awards 2013/Medal of Excellence
"Between Two Civilizations" - Vienna/Austria
 
"Magdalena" Awards 2008 - Maribor/Slovenia
Main Magdalena Award - "Tomlin e Nones"
Best Video - "Tomlin e Nones"
 
Radio BBC/ Albanian Section Contest 2002
Best Live Band - Live Performance - London/UK
Live Recording at Studio 7/ BBC Radio Bush House
 
"Top Fest 2007" - Best Video
"Tomlin e Nones" - Tirana/Albania
 
"Hit song of the Week" - Radio "Študent"
"Destiny" - Ljubljana/Slovenia 1999
 
== '''Burimet''' ==
* https://www.facebook.com/JerichoKS?fref=ts
 
 
12

edits