Dallime mes rishikimeve të "Euro"

1 byte added ,  6 vjet më parë
kartmonedhë
v (→‎Lidhje të jashtme: All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|de}} (2) using AWB (10903))
(kartmonedhë)
Sipas vlerësimeve zyrtare të PBB në 2007, [[Eurozona]] është ekonomia më e madhe në botë nga Marsi 2008 pasi që kursi i këmbimit USD/EUR kaloi 1.56.<ref name="ciaeconomicranks">{{cite web|url= https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2001rank.html |title=CIA — The World Factbook — Rank Order — GDP (purchasing power parity) | publisher=CIA | date=2008-03-20 | accessdate=2008-04-06}}</ref><ref name="eueconreuters">{{cite web|url= http://www.reuters.com/article/newsOne/idUSL1491971920080314 |title=Weak dollar costs U.S. economy its No. 1 spot | U.S. | Reuters | publisher=Reuters | date=2008-03-14 | accessdate=2008-03-16}}</ref><ref name="eueconytimes">{{cite web|url= http://www.nytimes.com/reuters/news/news-economy-world-biggest.html |title=Weak Dollar Costs U.S. Economy Its World No. 1 Spot | publisher=New York Times | date=2008-03-14 | accessdate=2008-03-16}}</ref><ref name="eueconabout">{{cite web|url= http://useconomy.about.com/b/2008/02/12/us-no-longer-worlds-largest-economy.htm |title=U.S. No Longer World's Largest Economy | publisher=About.com | accessdate=2008-03-16}}</ref>
 
Euroja u prezantua në tregjet financiare të botës si valutë më [[1999]] dhe u lëshua në përdorim si [[monedhë]] dhe [[kartmonedhë]] fizike më [[1 Janar]] [[2002]]. Ajo zëvendësoi ish-[[Njësia Valutore Evropiane|Njësinë Valutore Evropiane]] (ECU) me këmbim 1:1.
 
Euroja menaxhohet dhe administrohet nga [[Banka Qendrore Evropiane]] (BQE) me bazë në [[Frankfurt]] dhe [[Eurosistemi]] (i cili përbëhet nga [[banka qendore]] e vendeve të [[Eurozonë]]s). Si bankë e pavarur qendrore, BQE-ja ka autoritet të vendosë [[politikat monetare]]. Eurosistemi merr pjesë në shtypjen dhe shpërndarjen e [[Kartëmonedhat Euro|kartëmonedhave]] dhe [[Monedhat Euro|monedhave]] euro, dhe operimin e sistemit pagues të Eurozonës.
112

edits