Dallime mes rishikimeve të "Vehabizmi"

No change in size ,  6 vjet më parë
Medina|Medinës
v (Bot: Migrating 51 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q163140 (translate me))
(Medina|Medinës)
* '''''Mosrehatia dhe antipatia e myslimanëve për shkak të vrazhdësisë së lëvizjes vehabiste në raport me myslimanët tjerë që nuk i përkisnin lëvizjes së tyre, në luftën e tyre të rreptë kundër "risive" dhe "idhujtarisë".'''''
 
Atyre u zihet për të madhe që në emër të eliminimit të bid’ateve, me rastin e pushtimit të [[Medina|Medinës[[]], e rrënuam kuben mbi kaburin (varrin) e [[Muhamedi|Muhammedit]] a.s., e plaçkitën huxhren (lokacionin ku gjendej trupi i [[Muhamedi|Muhammedit]] a.s. dhe çdo gjë që kishte aty.
 
Po ashtu, janë rrënuar tyrbet dhe nishanet në varrezat më të njohura, siç janë Bekia medinase, varrezat e luftëtarëve të Uhudit, me ç’veprim është kryer urbicid.
112

edits