Dallime mes rishikimeve të "Jul Çezari"

84 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (→‎Burim i të dhënave: All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|bg}} (3) using AWB (10903))
No edit summary
{{Hulumtim vetjak}}
[[Skeda:GiulioCesare.jpg|thumb|591x591px|Busti i Gaius Iulius Caesar ne Glyptoteken e [[München|Munchen-it]].]]
[[Skeda:Cäsar.jpg|thumb]]
{{për përmirësim}}
 
'''Gaius Iulius Caesar''', i njohur shqip si '''Jul Çezari''' lindi më [[12 korrik]] [[100 p.e.s.]] në [[Roma|Romë]] dhe ka vdekur me [[15 mars]] te [[44 p.e.s.]]. - [[ushtarak]] dhe [[burre shteti]] i Perandorisë romake, u vra nga kundërshtarët e tij politikë.
 
[[Skeda:Cäsar.jpg|thumb]]
Gai Jul Çezari ka luajtur një rol të rëndësishëm në transformimin e Republikës Romake, në Perandorinë Romake. Marshimi romak ne Britaninë e Madhe, prej ushtrisë së Jul Çezarit, e shtriu botën romake deri në oqeanin Atlantik. Ai konsiderohet si një prej gjenive ushtarak, më të mëdhenj të kohës dhe një prej liderëve me te fortë.
 
[[Skeda:Iulius Caesar Coustou Louvre MR1798.jpg|200px|thumb|Bust i Cezarit]]
 
 
=== Jeta ===
 
Në vitin [[59 p.e.s.]], Çezari martohet me Calpurnian. Po të njëjtin vit si konsull, ai miraton një ligj agrar, i cili siguronte tokë bujqësore për 20,000 qytetar dhe veteran të varfër. Ai gjithashtu siguroi mbështetjen e të pasurve, duke reduktuar taksat që ata paguanin për kontratat në Azi. Kjo e bëri atë, drejtues të një koalicioni ndërmjet popullit dhe plutokratëve.
 
 
=== Beteja ===
Në vitin [[55 p.e.s.]], Çezari kreu një eksplorim në Britani dhe mundi Britanikët, nën drejtimin e Cassivellaunusit. Çezari hasi në kundërshtarin e tij më të fortë në Gaul, Vercingetorixin, të cilin ai e mundi në Alesia në [[52 p.e.s.]]. Me fundin e luftës, Çezari kishte arritur kontrollin e pjesës më të madhe te Gaulit. Kjo arritje i siguroi atij, titullin komandanti më i madhe i kohërave, si dhe besnikërinë e legjioneve. Kujdesi i Çezarit ndaj ushtarëve, dëshira për të realizuar ai vetë sulme të vështira ushtarake, e ktheu atë në idhullin të ushtarëve, një element i rëndësishëm për karrierën e tij pasardhëse.
 
 
===Lufta Civile ===
 
Çezari, i cili kishte ndjekur Pompein drejt Egjiptit, qëndroi atje edhe për pak kohë, duke jetuar me [[Kleopatra|Kleopatrën]]. E mbështeti atë kundër të vëllait dhe të shoqit, Ptolemeut XII, dhe bëri të mundur që Kleopatra të vendosej fuqishëm ne fron. Prej Egjiptit ai shkoi në [[Siria|Siri]] dhe Pontus, ku në vitin [[47 p.e.s.]], ai mundi Pharnacin II, në një mënyrë aq të lehtë, sa e pasqyroi me fjalët: '''Veni, vidi, vici''' [Vajta, Pashë, Fitova]. Po të njëjtin vit, ai u nis drejt [[Afrika|Afrikës (Libisë)]], ku ndodheshin mbështetësit e Pompeit, për ti dhënë fund revoles së nisur nga Kato .
 
 
=== Kthimi në Romë ===
 
Çezari në veprat e tij përshkruan tërthorazi pjesë të [[Iliri]]së në të cilën ishin zhvilluar edhe disa ngjarje. Mirëpo ai nuk hynë më thellë në përshkrimet e tija. Në veprat e tij vërejmë përshkrime gjeografike të Ilirisë.
 
 
== Tituj të veprave ==
== Burim i të dhënave ==
* Ilirët dhe Iliria te autorët antikë ISBN 99927-1-639-8
 
 
{{AutorAntik}}