Dallime mes rishikimeve të "Greqia"

3.117 bytes added ,  6 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e Sickkboy'fromAlbania (diskutimet) në versionin e fundit nga Mr. Pseudo.
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e Sickkboy'fromAlbania (diskutimet) në versionin e fundit nga Mr. Pseudo.)
{{Ky artikull|Ky artikull merret me shtetin e kohës së re, për tjetër shih '''[[Greqia (kthjellim)]]'''.}}
Ska greqi
{{ShtetPrototip
| EMRIISHTETIT = Ελληνική Δημοκρατία<br />Ellinikí Dimokratía
| EMRI NË SHQIP = Republika Helene
| EMRIRASADHANORE = Greqisë
| SKEDA_FLAMURI = Flag of Greece.svg
| SKEDA_EMBLEMA = Coat of arms of Greece.svg
| SKEDA_EMBLEMA_MADHESIA = 90px
| SKEDA_HARTA = Location Greece EU Europe.png
| SKEDA_HARTA_GJERESI = 250x250px
| MOTO_KOMBETARE = Liri ose Vdekje<br />[[Gjuha greke|greqisht]]: Ελευθερία ή Θάνατος<br />(Elefthería í Thánatos)
| HIMNI_KOMBETARE = Himni i Lirisë<br />[[Gjuha greke|greqisht]]: Ύμνος εις την Ελευθερία<br />(Ýmnos is tin Elefthería)
| HIMNI_KOMBETARE_KENGA = Hymn to liberty instrumental.oga
| KRYEQYTETI = [[Athina]]
| KRYEQYTETI_LOCACIONI =
| QYTETI ME I MADH = [[Athina]]
| GJUHAZYRTARE = [[Gjuha greke|Greqisht]]
| QEVERIA = Republikë parlamentare
| KRYEMINISTRI = Alexis Tsipras
| KRYETARI = Prokopis Pavlopoulos
| EMRIIKRYEMINISTRIT = [[ Alexis Tsipras]]
| EMRIIKRYETARIT = [[ Prokopis Pavlopoulos]]
| DITAEPAVARESISE = [[3 shkurt]] [[1830]]
| SIPERFAQJA = 131,940
| SIPERFAQJA_VENDI = 94
| SIPERFAQJA_UJE = 0.86 %
| KUFIA = 1.228 km
| ZEE = 131.957 km²
| POPULLSIA = 10.934.097
| POPULLSIA_E_VITIT = 2011
| POPULLSIA_VENDI = 70
-Popullsia = 11.06 milionë banorë,84 banorë/km2
| BPV =
| BPV_E_VITIT =
| BPV_PER_BANORE =
| IZHN =
| IZHN_I_VITIT =
| IZHN_VENDI =
| VALUTA = [[Euro]]
| ZONA_KOHORE = [[UTC+2]]
| ZONA_KOHORE_NE_VERE = [[UTC+3]]
| CCTLD = [[.gr]], [[.eu]]
| SHENJE_DALLUESE =
| KODI_TELEFONIK = +30
| PREFIKSI_RADIOFONIK =
| KODI_ISO =
| ANETAR E =
| ANETAR =
}}
'''Greqia''', ([[Gjuha greke|greqisht]]: ''Ελλάδα''<ref>Shqiptohet: Eladha.</ref>, apo ''Ελλάς''<ref>Shqiptohet: Elas, apo Helas (në greqishten e lashtë).</ref>), eshte vend në pjesën juglindore të [[Evropë]]s, në jug të [[Ballkani]]t. Shteti i krijuar në tokën e [[Greqia Antike|Greqisë antike]] kufizohet në veriperëndim me [[Shqipëri]]në, në veri me [[Republika e Maqedonisë|Republikën e Maqedonisë]] dhe [[Bullgari]]në, në verilindje ndan kufirin tokësor me [[Turqi]]në, ndërsa në pjesën lindore edhe kufirin detar.
 
[[Deti Egje]] që ndan Greqinë nga Turqia përshkon bregdetin dhe ishujt e Greqisë në pjesën lindore deri në pikën ku bregdeti i saj fillon të laget nga ujërat e [[Deti Jon|Detit Jon]] dhe [[Deti Mesdhe|Detit Mesdhe]]. Në ndryshim nga Greqia antike, shteti i tanishëm nuk ka shkëlqimin e qendrës kulturore botërore ndikimi i së cilës shtrihej nga Evropa, në Afrikën veriore e deri në Lindjen e mesme.
 
== Qeverisja ==