Ndryshimi mes inspektimeve të "FC Barcelona"

69 bytes added ,  5 vjet më parë
(Ka fituar shumicen e trofeve mbas vitit 2000 .Esht skuadra e 3 pas Real Madrid Dhe Milan Per Hisotri)
 
 
Klubi gjithashtu vepron edhe me ekipin rezerv njohur si [[FC Barcelona B]] dhe me katër ekipe tjera sportive profesionale të njohur si [[FC Barcelona Bàsquet|AXA FC Barcelona]], [[FC Barcelona Handbol|FC Barcelona]], [[FC Barcelona Futsal]] dhe [[FC Barcelona Sorli Discau]] që garojnë në basketboll, hendboll, futboll të vogëlfu dhe hokej. Gjer në vitin 2007 ekzistonte edhe ekipi i të rinjëve i njohur si [[FC Barcelona C]].
 
Në klub veprojnë edhe disa ekipe tjera amatore që janë aktive në sporte të ndryshme e ndër më të njohur janë [[FCB Ragbi]] dhe [[FC Barcelona-Institut Guttman]]
FC Barcelona kishte një start të suksesshëm në kampionat dhe në kupë, klubi mori pjesë në [[Campionat de Catalunya]] dhe në [[Copa del Rey]]. Në vitin 1902, klubi fitoi trofeun e parë në histori, ajo ishte [[Copa Macaya]], ata gjithashtu arritën deri në finalen e [[Copa del Rey]] ku u mundën me rezultatin 1–2 nga [[Athletic Bilbao|Bizcaya]] <ref name="rsssf1">{{cite web|url=http://www.rsssf.com/tabless/spancuphist.html |title=Spain&nbsp;– List of Cup Finals |author=Carnicero, José Vicente Tejedor |publisher=[[Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation]] (RSSSF) |date=21 May 2010|accessdate=9 March 2010}}</ref>. Kamper—njohur tani si Joan Gamper—u bë presidenti i klubit në vitin 1908, ai e gjeti klubin në vështirsi financiare pasi klubi nuk fitonte në trofe që nga viti 1905 ku ata fituan [[Campionat de Catalunya]]. Presidenti që për 25 vite në klub dhe u largua në vitin 1925. Një nga arrtijet e tij më të mëdha si president ishte krijimi i stadiumit të Barcelonës duke krijuar mundësinë e fitimit të të ardhurave <ref name="fcbarcelona1">{{cite web|url=http://www.fcbarcelona.com/web/english/club/historia/etapes_historia/etapa_1.html |title=History part I|publisher=FC Barcelona |accessdate=11 March 2010}}</ref>.
 
Më 14 Mars 1909, skuadra lëvizi në brëndësi të [[Camp de la Indústria]], një stadium me kapacitetin e 8.000 njerëzve. Nga 1910 deri në 1914, Barcelona ka marrë pjesë në [[Pyrenees Cup]], ku merrnin pjesë skuadrat më të mira si [[Languedoc]], [[Midi]], [[Aquitaine]] (Franca Jugore), [[Basque Country (Rajoni më i madhë)|Basque Country]], dhe Katalonia <ref>{{cite web|url=http://www.rsssf.com/tablesp/pyrenees.html |title=Coupe des Pyrenées&nbsp;– Copa de los Pirineos |publisher=[[Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation]] (RSSSF) |date=19 June 2001|accessdate=12 June 2010|author= Ferrer, Carles Lozano}}</ref>. Në atë kohë, turnamenti u konsiderua i hapur për skuadrat që do të marrnin pjesë.Gjithashtu ajo u shpall skuadra e 3 me me shum histori mbas Ac Milan dhe Real Madrid
 
== Rekorde dhe statistika ==
Anonymous user