Dallime mes rishikimeve të "Liqeni"

597 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Liqeni''' është një [[pellg]] shumë i madh [[natyror]] ose [[artificial]], zakonisht me [[ujë]] të [[ëmbël]], që është i rrethuar nga të gjitha anët me [[tokë]]. Edhe liqeni është një burim i rëndësishëm për njeriun. Ashtu si lumi, na furnizon me ujë dhe me një shumëllojshmëri peshqish. Liqeni është dhe një rrugë komunikimi. Lundrat, tragetet dhe barkat lundrojnë në ujërat e liqeneve dhe lidhin vendet që ndodhen përgjatë brigjeve. Liqenet, sidomos kur janë të mëdhenj dhe të thellë, zbutin klimën e mjedisit përreth. Nxehtësia e thithur nga ujërat gjatë verës vjen ngadalë në sipërfaqe gjatë dimrit dhe e ngroh ajrin. Klima e butë lejon kultivimin e ullinjve, vreshtave, agrumeve dhe luleve edhe kur këto vende janë panë malit. Në brigjet e liqeneve, nga klima e butë dhe bukuritë e peizazhit, turistët janë të pranishëm thuajse gjatë gjithë vitit. Ata zhvillojnë sporte ujore, si : notin, vozitjen me barkë dhe peshkimin. Në vendin tonë njihen liqeni i Pogradecit (Ohrit), (Shkodrës), Prespës, liqenet e Lurës, etj.Ca bere mire eeee :P :P ....po mire me ca na thu naj gjeee hahhahahah ::P
 
'''Lista e Liqeneve më të mëdha në botë'''
 
{| class="wikitable sortable"
!Emri !! Vendi !! Sipërfaqja(km2) !! Thellësia (m)
|-
| [[Kaspik]] || Rusi/Iran.etj || 371 000 || 1 025
|-
| [[I Sipërm]] || Kanda/SHBA || 82 100 || 406
|-
| [[Viktoria]] || Kenia/Tanzani/Ugandë || 69 500 || 82
|-
| [[Aral]] || Kazakistan/Uzbekistan || 64 500 || 85
|-
| [[Hjuron]] || Kanda/SHBA || 59 900 || 229
|-
| [[Miçigen]] || SHBA || 57 800 || 281
|-
| [[Tanganjika]] || Burundi/Tanzani/Zaire || 32 900 || 1 470
|-
| [[Del Oso]] || Kanada || 31 300 || 446
|-
| [[Bajkalit]] || Rusi || 30 500 || 1 620
|-
| [[Malavi]] || Malavi/Mozambik/Tanzani || 28 900 || 695
|}
 
 
 
 
 
 
 
 
Ndarja kryesore e liqeneve :
* [[Hidrosfera]]
* [[Lumi]]
 
 
 
== Lidhje të jashtme ==
* http://www.ilec.or.jp/database/index/idx-lakes.html
 
{{gjeo-cung}}
 
[[Kategoria:Gjeodezi]]
[[Kategoria:Gjeografi]]
[[Kategoria:Liqene]]
 
{{gjeo-cung}}