Dallime mes rishikimeve të "Will Smith"

2.423 bytes removed ,  6 vjet më parë
Redaktime jo të pranueshme. Pa burime. Mos vendos lidhje për tek en.wiki në trup të tekstit.
(Redaktime jo të pranueshme. Pa burime. Mos vendos lidhje për tek en.wiki në trup të tekstit.)
| titulli = Will Smith
| emri i vërtetë = Willard Christopher Smith Jr.
| ditëlindja = [[25]], [[shtator]], [[1968]] (45 vjeçvjeçar)
| vendlindja = {{flagicon|United States}} [[Wynnefield]] , [[Philadelphia]], [[Pennsylvania]], U.S.
| ditëvdekja =
| vendvdekja =
| role të shquar =
| rroga =
| filma të shquar =
| gjatësia =1.88 m
| pseudonimi =
| bashkëshort = Sheree Zampino (1992–1995)<br />[[Jada Pinkett Smith]] (1997–present)
| nacionaliteti = Amerikanamerikan
| webfaqja = http://www.willsmith.com/
| vite aktiv = 1985-prezent
}}
 
'''Willard Christopher Smith Jr.''' lindi më [[25 shtator]] [[1968]] në [[Philadelphia]], [[Pennsylvania]]. Është një [[aktor]] dhe [[këngëtar]] i muzikës [[rap]] [[SHBA|amerikan]].
'''Willard Christopher Smith Jr.''' (lindur me 25 Shtator 1968) është një aktor Amerikan, regjisor, rreper, dhe kompozitor. Ai e ka shijuar suksesin në televizion, filma dhe muzika. Në Prill të 2007, [[:en:Newsweek|Newsweek]] e quajti atë "Aktori më i fuqishëm në [[:en:Cinema_of_the_United_States|Hollywood]]". Smith është nominuar për katër [[:en:Golden_Globe_Award|Golden Globe Awards]], dy [[:en:Academy_Awards|Academy Awards]], dhe ka fituar katër [[:en:Grammy_Award|Grammy Awards.]]
 
== Jeta dhe kariera ==
Në fund të viteve 1980, Smith arriti një famë modeste si rreper nën emrin [[:en:DJ_Jazzy_Jeff_&_The_Fresh_Prince|The Fresh Prince]]. Në 1990, popullariteti i tij u rrit ndjeshëm kur ai mori pjesë në serinë televizive popullore [[:en:The_Fresh_Prince_of_Bel-Air|The Fresh Prince of Bel-Air]]. Shfaqja u zhvillua për gjashtë sezone (1990-96) në [[:en:NBC|NBC]] dhe ka qenë vazhdimisht duke u botuar njëkohësisht në rrjete te ndryshme që atëherë. Pasi seritë përfunduan, Smith lëvizi nga televizioni tek filmat, dhe mori pjesë në shumë filma të [[:en:Blockbuster_(entertainment)|blockbuster films]]. Ai është i vetmi aktor që të ketë tetë filma të njëpasnjëshme bruto rreth 100 milion dollarë në arkat e kinemave, dhe 11 filma të njëpasnjëshme bruto mbi 150 milion dollarë ndërkombëtarisht.
 
== Familja dhe jeta e mëparshme ==
Smith lindi në [[:en:West_Philadelphia|West Philadelphia]], i biri i Karolinës (Bright), Administratori i shkollës Philadelphia, dhe Willard Carroll Smith, Sr, një inxhinier ftohje. Ai u rrit në lagjen West Philadelphia Wynnefield, dhe u rrit Vaptist. Ai kishte tre vëllezër dhe motra, motra Pamela, që është katër vite më e madhe, dhe binjakët Herri dhe Ellen, që janë tre vjet më të vegjël. Smith mori pjesë tek Our Lady of Lourdes, një shkollë private katolike fillore në Philadelphia. Prindërit e tij u ndanë kur ai ishte 13 vjeç, faktikisht nuk u divorcuan deri në vitin 2000.
 
Smith ndoqi shkollën e mesme [[:en:Overbrook_High_School_(Philadelphia)|Overbrook]]. Edhe pse është raportuar gjerësisht, nuk është e vërtetë që ai ka hedhur një bursë për të marrë pjesë në [[Massachusetts Institute of Technology]] (MIT); ai kurrë nuk aplikoi në shkollë, edhe pse ai u pranua në një "program para-inxhinierike". Sipas Smith, "Nëna ime, e cila ka punuar për Bordin e Shkollës së Filadelfias. kishte një mik i cili ishte oficer i pranimeve në MIT. Kam pasur rezultate mjaft të larta në SAT dhe ata kishin nevojë për fëmijë me ngjyrë, kështu që mua më pranuan. Por unë nuk kisha ndërmend të shkoja në kolegj.
 
=== Jeta në rini ===