Dallime mes rishikimeve të "Truri"

1 byte added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
 
-Truri i përparmë
 
Zhvillimi i trurit , posaçërisht i atij të përparmë , më së shumti ka përparuar tek gjitarët.Derisa tek rruazorët më primitivë truri i përparmë është më i pa zhvilluar krahasuar me trurin e mesëm dhe të vogël , te gjitarët , sidomos te primatët , truri i përparmë mbulon gati të gjitha pjesët tjera të trurit.Derisa te rruazorët primitivë truri i përparmë është qendër e nuhatjes , te rruazorët edhe shumë qendra të tjera nervore.Truri i përparmë përfshin pjesën më të madhe të kafkës , duke mbuluar pjesët e tjera.
Paraqitja e gjumit është karakteristikë e rruazorëve që është në lidhshmëri me koren e trurit të përparmë.<ref>Biologjia , ISBN:9951-06-087-0 , Dauti Esad</ref>