Dallime mes rishikimeve të "Syri"

439 bytes removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Lidhje të jashtme: All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|an}} using AWB (10903))
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Me sy i sheh njerezit
{{Cung|mjekësia}}
[[Skeda:Blueye.JPG|thumb|250px|Syri i njeriut.]]
'''Syri''' i takon grupit të organeve shqisore, që ka të bëj me të pamurit. Syri është organ shumë i ndjeshëm që detekton dritën (syri i thjeshtë) dhe ngjyrën (syri i komplikuar). Syri është i vendosur në kokë të gjallesave, më saktësisht në zgavrat e ashtit të kokës. Gjallesat e ndryshme kanë struktura të ndryshme ty syrit dhe aftësi të ndryshme të të pamurit.
 
== Sëmundjet e syrit ==
Anonymous user